Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը շարունակում է զարգացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը շարունակում է զարգացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը։ Հերթական հայտարարությունները հնչել են Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի (Թյուրքական խորհուրդ) անդամ երկրների դիվանագիտական ղեկավարների VIII նիստում (Ստամբուլ)։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տեղեկատվությամբ՝ Բայրամովը «ուշադրություն է հրավիրել Հարավային Կովկասում խաղաղ նախաձեռնությունների և Բաքվի ու Անկարայի հաջող համագործակցության վրա։ Դրա վառ վկայությունն է 3+3 նախաձեռնությունը՝ ուղղված հետհակամարտային տարածաշրջանային համագործակցությանը»։
Ադրբեջանցի նախարարի խոսքով՝ «այս ձևաչափը կարող է համագործակցության օգտակար մեխանիզմ դառնալ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի բազմամյա օկուպացիայի ավարտի ֆոնին»։ Ադրբեջանական դիվանագիտության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այսուհետ գործընթացները Հարավային Կովկասում զարգանալու են միանգամայն այլ հունով. «Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի առաջնորդների 2020թ. նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությունը հետագա ընթացք ստացավ 2021թ. հունվարի 11-ի Եռակողմ հայտարարության ընդունմամբ, որը վերաբերում է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։ Նախաձեռնվում են տրանսպորտային ճանապարհների ապաշրջափակման կոնկրետ քայլեր, այդ թվում շատ կարևր Զանգեզուրի միջանցքի, ինչը կնպաստի ապրանքաշրջանառության աճին տարածաշրջանում։ Հույս ունենք, որ Թյուրքական խորհրդի գործընկերները նույնպես կօգտվեն այդ հնարավորություններից»։
Նշենք, որ հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ «միջանցքներ» չեն լինելու, իսկ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ենթադրում է ճանապարհների բացում, որոնք գտնվելու են պետությունների տարածքային իրավազորության ներքո։
Այնինչ, Ադրբեջանը ցուցադրում է «ապաշրջափակման» փայլուն օրինակներ՝ այսօրվանից հասկանալի չէ, թե ինչի հիման վրա Հայաստանի իշխանությունների կողմից թշնամուն հանձնված Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցիները մաքսակետ են բացում։ Ճանապարհը ներկա պահին փակ է։

Глава МИД Азербайджана продолжает развивать идею «Зангезурского коридора»
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов продолжает развивать идею «Зангезурского коридора». Очередные заявления были озвучены на VIII заседании глав дипломатий стран-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) в Стамбуле.
По сообщению азербайджанских СМИ, Байрамов «привлек внимание к мирным инициативам по Южному Кавказу и успешному сотрудничеству Баку и Анкары. Наглядным свидетельством является инициатива 3+3, направленная на постконфликтное региональное сотрудничество».
По словам азербайджанского министра, «данный формат может стать полезным механизмом сотрудничества в регионе на фоне завершения многолетней оккупации азербайджанских земель Арменией».
Глава азербайджанской дипломатии выразил уверенность в том, что отныне процессы на Южном Кавказе будут развиваться в совершенно ином ключе: «Совместное заявление, принятое лидерами Азербайджана, России и Армении 10 ноября 2020 года, получило дальнейший толчок принятием Трехстороннего заявления от 11 января 2021 года, касающегося разблокировки коммуникаций в регионе. Предпринимаются конкретные шаги по разблокировке транспортных коммуникаций, в том числе очень важного Зангезурского коридора, что будет способствовать росту товарооборота в регионе. Надеемся, что партнеры Тюркского совета также воспользуются этими возможностями».
Отметим, что армянская сторона неоднократно заявляла, что «коридоров» не будет, а разблокирование коммуникаций предполагает открытие дорог, которые будут находиться в территориальной юрисдикции государств.
Между тем, Азербайджан демонстрирует блестящие примеры «разблокирования» – с сегодняшнего дня на непонятно на каком основании переданном властями Армении врагу участке дороги Горис-Капан азербайджанцы устанавливают таможенные пункты. Дорога в настоящий момент закрыта.