Բնապահպանական ի՞նչ վնաս է հասցրել COVID-19-ի համավարակը
Կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին 2021թ. օգոստոսի դրությամբ արտադրվել էր ավելի քան 8 մլն տոննա պլաստիկե թափոն։Ավելին, այդ քանակությունից 25 հազար տոննան արդեն հայտնվել է օվկիանոսում, տեղեկացնում է Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում հրապարակված հետազոտությունը։
Այս հաշվարկների համար Կալիֆոռնիայի (ԱՄՆ) և Նանկինի (Չինաստան) համալսարանների գիտնականները օգտագործել են մոդել, որը վերարտադրում է 193 երկրներում համավարակի հետևանքով գոյացած պլաստիկե աղբի (դիմակներ, թեստերի հավաքածուներ, հիվանդանոցների թափոններ) տարածումը ջրային միջավայրում, թե ինչպես է այն քայքայվում արևի լույսի և պլանկտոնի ազդեցությամբ, լողում օվկիանոսների մակերևույթով և իջնում դրանց խորքերը։
Պարզվել է, որ COVID-19-ի համավարակը հանգեցրել է հավելյալ 8,6 մլն տոննա պլաստիկե թափոնների առաջացման։Այդ բոլոր թափոնների 87,4 տոկոսը բաժին է ընկնում հիվանդանոցներին։ Մեկանգամյա դիմակների օգտագործմանը բաժին է ընկնում 7,6, թեստերին՝ 0,3 տոկոս։ 25 900 տոննա աղբի ամենամեծ քանակությունն օվկիանոսում բերվել է գետերով, որոնց 73 տոկոսը հոսում է Ասիայում։ Երեք գլխավոր աղտոտողները Շաթ էլ Արաբը, Ինդոսը և Յանցզին են, վեցերորդ տեղում Ամուրն է։ Եվրոպական գետերին բաժին է ընկել միայն 11 տոկոսը։
Գիտնականները նախազգուշացնում են, որ 3-5 տարի հետո ներկայում օվկիանոսում գտնվող աղբի մեծ մասը կհայտնվի լողափերին կամ էլ կիջնի օվկիանոսի հատակ։ Միևնույն ժամանակ, նրա մի մասը այդպես էլ կմնա օվկիանոսի խորքերում, և որ հատկապես անհանգստացնում է հետազոտողներին՝ Հյուսիսային Սառուցյալ օվկիանոսում, որտեղ մինչև 2025թ. կարող է գոյանալ պլաստիկի կուտակման մերձբևեռային գոտի։
Կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին 2021թ. օգոստոսի դրությամբ արտադրվել էր ավելի քան 8 մլն տոննա պլաստիկե թափոն։ Ավելին, այդ քանակությունից 25 հազար տոննան արդեն հայտնվել է օվկիանոսում, տեղեկացնում է Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում հրապարակված հետազոտությունը։
Պարզվել է, որ COVID-19-ի համավարակը հանգեցրել է հավելյալ 8,6 մլն տոննա պլաստիկե թափոնների առաջացման։ Այդ բոլոր թափոնների 87,4 տոկոսը բաժին է ընկնում հիվանդանոցներին։ Մեկանգամյա դիմակների օգտագործմանը բաժին է ընկնում 7,6, թեստերին՝ 0,3 տոկոս։ 25 900 տոննա աղբի ամենամեծ քանակությունն օվկիանոսում բերվել է գետերով, որոնց 73 տոկոսը հոսում է Ասիայում։ Երեք գլխավոր աղտոտողները Շաթ էլ Արաբը, Ինդոսը և Յանցզին են, վեցերորդ տեղում Ամուրն է։ Եվրոպական գետերին բաժին է ընկել միայն 11 տոկոսը։

Какой экологический ущерб нанесла пандемия COVID-19?
На фоне пандемии коронавируса в мире к концу августа 2021 года было произведено более 8 миллионов тонн пластиковых отходов. Более того, 25 000 тонн из этого количества уже попали в океан, как сообщается в исследовании, опубликованном в журнале «Proceedings of the National Academy of Sciences».
Для этих подсчетов ученые из Калифорнийского (США) и Нанкинского (Китай) университетов использовали модель, воспроизводящую распространение образовавшегося в результате пандемии в 193 странах пластикового мусора (масок, наборов для тестов, отходов больниц) в водной среде – как он поступенно разлагается под действием солнечного света и планктона, переносится по поверхности океанов и опускается на глубину.
Как оказалось, пандемия COVID-19 привела к образованию дополнительных 8,6 миллиона тонн пластиковых отходов. 87,4% всех этих отходов приходится на больницы. На использование одноразовых масок приходится 7,6%, на тесты – 0,3%. Наибольшее количество из 25 900 тонн мусора в океане принесено реками, 73% из которых протекают в Азии. Три главных загрязнителя – Шатт-эль-Араб, Инд и Янцзы, на шестом месте находится Амур. На европейские реки пришлось лишь 11% смыва.
Ученые предупреждают, что через 3-5 лет большая часть находящегося сейчас в океане мусора окажется на пляжах или же опустится на дно. В то же время его часть так и останется в океанических котловинах, и что особенно беспокоит исследователей, в Северном Ледовитом океане, где к 2025 году может образоваться приполярная зона накопления пластика.