ԱՄՆ-ում երեք համալսարան են տարհանել պայթյունների սպառնալիքների պատճառով
ԱՄՆ-ի Կոլումբյան, Քոռնելի եւ Բրաունի համալսարանական ավանների մի մասը տարհանել են այն բանից հետո, երբ հաղորդագրություններ են ստացվել պայթյունների սպառնալիքների վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները:
Կոլումբյան համալսարանն արտակարգ նախազգուշացում Է հայտարարել Է ողջ ավանում՝ հաղորդագրություններ ստանալով մի քանի շենքերում պայթյունների սպառնալիքների վերաբերյալ: Columbia Daily Spectator համալսարանական թերթը հաղորդել Է, որ արդյունքում տարհանվել են երկու համալսարանական շենքեր:
Ավելի ուշ տագնապը կեղծ Է ճանաչվել:
«Այսօրվա սպառնալիքների հետաքննությունից հետո Նյու Յորքի ոստիկանության կողմից պայթյունները վստահության արժանի չեն համարվել, եւ համալսարանական ավաններն ազատ են կրկին բնակացնելու համար»,-հաղորդվում Է Կոլումբյան համալսարանի Twitter-ում:
Քոռնելի համալսարանը նախազգուշացումը հրապարակել Է Twitter-ում եւ իր վեբ-կայքում՝ կոչ անելով տարհանել իր ավանի ուսանողներին ու աշխատակիցներին:
«Ոստիկանները շարունակում են պայթյունների սպառնալիքների հետաքննությունը Իթաքայի համալսարանական ավանում, իրականացվում Է շենքերի մաքրում: Խնդրեմ, շարունակեք խուսափել կենտրոնական ավանից»,-հաղորդվում Է համալսարանի Twitter-ում:
Բրաունի համալսարանն իր ավանի մեծ մասը նույնպես տարհանել Է պայթյունի սպառնալիքի պատճառով:
«Պայթյունի սպառնալիքի մասին հեռախոսով հաղորդագրություն ստանալուց հետո Բրաունի համալսարանի հանրային անվտանգության դեպարտամենտը տարհանել Է Գրինի համալսարանական քոլեջի հարեւանությամբ գտնվող մի քանի շենքեր: Տեղում սպաներն ակտիվ հետաքննություն են անցկացնում տեղի իրավապահ մարմինների հետ համատեղ»,-The Hill-ին հայտարարել Է համալսարանի ներկայացուցիչ Բրայան Քլարքը:
Նշվում Է, որ առայժմ պարզ չԷ, թե ով Է կանգնած սպառնալիքների հետեւում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

3 университета в США эвакуировали из-за угроз взрывов
Колумбийский, Корнелльский и Брауновский университеты в США эвакуировали часть своих кампусов после того, как получили сообщения об угрозах взрывов, как передает «Арменпресс», об этом сообщают американские СМИ.
Колумбийский университет объявил чрезвычайное предупреждение по всему кампусу, получив сообщения об угрозах взрывов в нескольких зданиях. Университетская газета «Columbia Daily Spectator» сообщила, что в результате были эвакуированы два университетских здания.
Позднее тревога была признана ложной.
«После расследования сегодняшние угрозы взрывов были признаны полицией Нью-Йорка не заслуживающими доверия, и здания кампуса свободны для повторного заселения», – сообщается в «Twitter» Колумбийского университета.
Корнелльский университет опубликовал предупреждение в «Twitter» и на своем веб-сайте, призывая студентов и сотрудников кампуса эвакуироваться.
«Полицейское расследование угрозы взрыва в кампусе Итаки продолжается, ведутся зачистки зданий. Пожалуйста, продолжайте избегать центрального кампуса», – сообщается в «Twitter» университета.
Университет Брауна также эвакуировал часть своего кампуса из-за угрозы взрыва.
«После получения сообщения об угрозе взрыва по телефону Департамент общественной безопасности Университета Брауна эвакуировал несколько зданий рядом с университетским колледжем Грин. Офицеры на месте проводят активное расследование совместно с местными правоохранительными органами», – заявил «The Hill» представитель университета Брайан Кларк.
Отмечается, что пока не ясно, кто стоит за угрозами и были ли эти три действия скоординированы.