Մուտքն ազատ է ամբողջովին պատվաստված և «Քովիդ-19»-ի թեստի բացասական պատասխան ունեցող ճանապարհորդների համար. ԱՄՆ-ն այսօր բացում է սահմանները 20-ամսյա արգելքից հետո
Միացյալ Նահանգներն այսօր բացում է իր սահմաններն ամբողջությամբ պատվաստված ճանապարհորդների համար՝ վերջ դնելով 20 ամիս տևած սահմանափակումներին, որոնք ընդունվել էին դեռևս ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք:
Ինչպես փոխանցում է BBC News-ը, ավիաընկերությունները պատրաստվում են արտասահմանցի ուղևորների մեծաթիվ հոսք ընդունել: Մինչ այս պահը գործող ճանապարհորդական արգելքը տարածվում էր ավելի քան 30 երկրի, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիների վրա: ԱՄՆ մուտք գործելու արգելք էր սահմանվել նաև Չինաստանի, Հնդկաստանի, Հարավային Աֆրիկայի, Իրանի և Բրազիլիայի քաղաքացիների համար:
Այժմ ԱՄՆ կարող են ժամանել կորոնավիրուսի դեմ ամբողջական պատվաստում ստացած և կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխան ունեցող անձինք:
Նոր ընդունված կանոնի համաձայն՝ արտասահմանցի ճանապարհորդները թռիչքի մեկնարկից առաջ պետք է ցույց տան պատվաստման վկայագիրը, «Քովիդ-19»-ի թեստի բացասական պատասխան ստանան և տրամադրեն այլ մարդկանց հետ իրենց վերջին շփումների տվյալները: Այդ պարագայում նրանք ստիպված չեն լինի կարանտին պահպանել ԱՄՆ ժամանելուն պես:

США открывают границы для полностью вакцинированных иностранцев
8 ноября Соединенные Штаты вновь открыли свои границы для полностью вакцинированных от COVID-19 иностранцев, сняв ограничения, которые действовали в течение 20 месяцев.
Ограничения были введены президентом Дональдом Трампом в начале 2020 года, когда вспыхнула пандемия COVID-19, и были продлены при его преемнике Джо Байдене, который вступил в должность 20 января.
Ограничения – непопулярные в Европе и среди соседей, в частности, Канады и Мексики, – разлучили семьи, подорвали туристическую отрасль и обострили дипломатические отношения.
Границы США закрылись для путешественников из большинства стран мира в 2020 году – так власти пытались замедлить распространение COVID-19.
В Вашингтоне подчеркивают, что в США смогут въехать те, кто сделал прививку одним из препаратов, одобренных американским управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов, или вакцинами из списка Всемирной организации здравоохранения.