Իրանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հեռախոսով քննարկել են «3+3» ձևաչափը
Իրանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Հուսեյն Ամիր Աբդուլահիանը եւ Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են տարածաշրջանային խնդիրները, հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը։
Իրանի արտգործնախարարի խոսքով, Իրանը սատարում է «3+3» ձեւաչափին՝ երեք անդրկովկասյան երկրներ եւ նրանց երեք խոշոր հարեւաններ՝ Ռուսաստան, Իրան ու Թուրքիա, եւ կարծում է, որ տարածաշրջանային խնդիրները կարելի է լուծել ներտարածաշրջանային մեխանիզմների օգնությամբ։
«Իրանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության վիճակն ու հեռանկարները»,-ասված է Իրանի ԱԳՆ կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
«Վերջին ամիսներին, որոշ թյուրիմացությունների հետ մեկտեղ, ակտիվացել են այն կողմերը, որոնց դուր չեն գալիս երկու երկրների միջեւ լավ հարաբերությունները, ինչին մենք անցել ենք երկու երկրների պաշտոնյաների խելամտության շնորհիվ, եւ այժմ կարող ենք շարժվել դեպի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնում»,-ասել է Ամիր Աբդուլահիանը։

Главы МИД Ирана и Азербайджана обсудили по телефону формат «3+3»
Министры иностранных дел Ирана и Азербайджана Хосейн Амир Абдоллахиян и Джейхун Байрамов провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили региональные проблемы, передает иранское информагентство IRNA.
По словам главы МИД ИРИ, Иран поддерживает формат «3+3» – три закавказских страны и три их больших соседа – Россия, Иран и Турция, и считает, что региональные проблемы можно решить с помощью внутрирегиональных механизмов.
«Главы МИД Ирана и Азербайджана обсудили состояние и перспективы двустороннего сотрудничества», – говорится в сообщении, опубликованном на сайте иранского внешнеполитического ведомства.
«В последние месяцы, наряду с некоторыми недоразумениями, активизировались стороны, которым не нравятся хорошие отношения между двумя странами, что мы прошли с помощью мудрости официальных лиц двух стран, и теперь мы можем двигаться к дальнейшему расширению двусторонних отношений», – сказал Амир Абдоллахиян.