«Հայաստան» դաշինքը նոյեմբերի 8-ի հանրահավաքով սկսում է դիմադրության շարժումը․ Վահե Հակոբյան
Միանգամայն հասկանալի է, թե ինչու է ընտրվել հենց այն օրը, որն ընտրվել է, հանրահավաքի անցկացման համար։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը։
Նա հիշեցրեց, որ այդ օրը լրանում է ամոթալի փաստաթղթի ստորագրման տարելիցը։
«Գլխավոր խնդիրը, նշանակված օրը հանրահավաքի անցկացման պատճառը հենց դա է»,-հավելեց Հակոբյանը։
Պատգամավորն ասաց, որ «Հայաստան» դաշինքը դիմադրության շարժում է սկսում:
«Մնացածը կհայտարարվի հանրահավաքի ժամանակ։ Դեռ չեմ ուզում փակագծերը բացել»,-շեշտեց նա։
Նշենք, որ «Հայաստան» դաշինքը նոյեմբերի 8-ին` ժամը 18:00-ին, Երևանի Ազատության հրապարակում հանրահավաք կանցկացնի։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերը և հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, հրթիռային և հրետանային զենք և ավիացիա կիրառելով, հարձակման անցան շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով ՊԲ մարտական դիրքերը և Ղարաբաղի խաղաղ բնակավայրերը։
Ռազմական գործողություններն ավարտվեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ հայտարարության ստորագրմամբ։ Պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանն օկուպացրեց Արցախի Հանրապետության տարածքի ավելի քան 70 տոկոսը։

Ваге Акопян: «Блок «Армения» митингом 8 ноября начинает движение сопротивления в годовщину подписания позорного документа»
Совершенно понятно, почему был выбран именно тот день, который был выбран, для проведения митинга. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил депутат от блока «Армения» Ваге Акопян.
Он напомнил, что в этот день исполняется годовщина подписания позорного документа.
«Основная задача, причина проведения митинга в назначенный день именно в этом», – добавил Акопян.
Депутат сообщил, что блок «Армения» начинает движение сопротивления.
«Остальное будет озвучено во время митинга. Я пока не хочу раскрывать скобки», – подчеркнул он.
Отметим, что блок «Армения» 8 ноября, в 18:00, на площади Свободы в Ереване проведет митинг.
27 сентября 2020 г ВС Азербайджана, грубейшим образом нарушив действующие нормы международного гуманитарного права и логику мирного переговорного процесса по решению конфликта, применив ракетно-артиллерийские средства и авиацию, перешли в наступление на всей протяженности линии соприкосновения, взяв под прицел боевые позиции Армии обороны и мирные населенные пункты Карабаха.
Боевые действия завершились 9 ноября 2020 года подписанием трехстороннего заявления между руководителями России, Армении и Азербайджана. В результате войны Азербайджан оккупировал более 70% территории Республики Арцах.