Դեկտեմբերի 1-ից աշխատատեղերում ներկայացվող ՊՇՌ թեստերի համար 14-օրյա ժամկետը կարող է փոխվել 7-օրյայի. Անահիտ Ավանեսյան
Առողջապահության նախարարությունը առաջարկելու է, որ դեկտեմբերի 1-ից աշխատատեղերում ներկայացվող ՊՇՌ բացասական թեստերի պատասխանի համար 14-օրյա ժամկետը փոփոխվի 7-օրյայի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Մեր կողմից արդեն իսկ հրամանի փոփոխության նախագիծը շրջանառվելու է այսօր: Մենք առաջարկելու ենք, որ դեկտեմբերի մեկից աշխատատեղերում ներկայացվող ՊՇՌ բացասական թեստերի պատասխանի համար 14-օրյա ժամկետը փոփոխվի 7-օրյայի»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, կան նաև այլ առաջարկներ, որոնք պիտի քննարկվեն միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից:
Հիշեցնենք, որ, ըստ լրատվամիջոցների տվյալների, մշակվում է, այսպես ասած, «փաթեթ» հանրային վայրեր այցելությունների համար, որտեղ մեծ թվով մարդիկ են ներկա լինում՝ ռեստորաններ, համերգներ և այլն, մասնավորապես՝ մուտքը թույլատրել բացառապես ՊՇՌ բացասական թեստով կամ պատվաստման QR կոդով: Քննարկվում է նաև ՊՇՌ թեստերի հանձնման հաճախականության հարցը՝ 14 օրվա փոխարեն 10 օր կամ մեկ շաբաթ դարձնելու առումով: Քննարկման ընթացքում է նաև դեկտեմբերի 1-ից կորոնավիրուսային վարակով հիվանդացած, բայց չպատվաստված քաղաքացիների բուժումը վճարովի դարձնելու հարցը:

Сдавать ПЦР-тесты придется раз в 7 дней вместо 14: Минздрав Армении готовит приказ
Невакцинированным работникам в Армении придется сдавать ПЦР-тесты раз в неделю, а не через 14 дней, как сейчас. Такое решение готовит Минздрав Армении, сказала журналистам на брифинге министр Анаит Аванесян.
«Проект приказа сегодня будет введен в обращение. Мы предложим изменить с 1 декабря срок действительных отрицательных ПЦР-тестов с 14 до 7 дней», – сказала Аванесян, сообщает «Sputnik Армения».
Она не исключила также, что в будущем будут введены ограничения на посещения театров, ресторанов и других заведений.
Напомним, приказом министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян установлено, что с 1 октября все работающие граждане РА обязаны предоставлять работодателю либо справку о прохождении вакцинации против COVID-19, либо каждые 14 дней раз предъявлять ПЦР-тест с отрицательным результатом, со сроком давности не более 72 часов.