Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները կարող են հանդիպել առաջիկայում. ՀՀ ԱԳՆ
Առաջիկայում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով, միջնորդների մասնակցությամբ, կարող է տեղի ունենալ նոր հանդիպում Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 4-ին, 2022թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահե Գևորգյանը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն, նրա խոսքով, հետևողական աշխատանք է կատարում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերսկսման համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում։ «Այդ աշխատանքի արդյունքներից մեկը դարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը Նյու Յորքում, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը նախկին ձևաչափով աշխատանքը շարունակելու անհրաժեշտության մասին։ Այնպես որ, մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ առաջիկայում տեղի կունենան նոր հանդիպումներ և կստեղծվեն պայմաններ բանակցային գործընթացի լիակատար վերականգնման համար»,-ասաց Գևորգյանը։

Главы внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана могут встретиться в ближайшее время – МИД Армении
В ближайшее время на уровне министров иностранных дел Армении и Азербайджана при участии посредников может состояться новая встреча по Карабаху. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год заявил 4 ноября заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворкян.
МИД Армении, по его словам, проводит последовательную работу для возобновления переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Одним из результатов этой работы стала встреча глав МИД Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова в Нью-Йорке, а также заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости продолжения работы в прежнем формате. Так что мы продолжим прилагать усилия в этом направлении. Думаю, что в ближайшее время пройдут новые встречи и будут созданы условия для полного восстановления переговорного процесса», – сказал Геворкян.