Թուրքիայում սկսվել են ռազմածովային վարժանքներ
Մուղլայի Մարմարիս շրջանի Աքսազ ռազմածովային բազայում իրականացված ճեպազրույցի ընթացքում թուրքական բանակի փոխգնդապետ Ջյունեյթ Թալայմանը հայտարարել է, որ վարժանքները կանցկացվեն նոյեմբերի 1-ից 12-ը Միջերկրական ծովում։
Նա նաև նշել է, որ ռազմածովային վարժանքների նպատակը մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և բնական աղետներին արձագանքելու մեթոդների փորձարկումն է ընդհանուր սցենարի հիման վրա։
Զորավարժանքներին մասնակցում է 35 նավ և 5.000 անձնակազմ 10 երկրից։ Վարժանքներին ներկա են լինելու նաև դիտորդներ Բահրեյնից, Իրաքից, Հորդանանից, Լիբիայից, Նիգերիայից, Պակիստանից, Օմանից և Ուկրաինայից։

В Турции проходят крупнейшие военно-морские учения: в них задйствованы военнослужащие Азербайджана
Турция объявила о старте военно-морских учений «Doğu Akdeniz-2021 Davet Tatbikatı» в Средиземном море, в которых участвуют 35 кораблей ВМФ 10 стран и 5 тысяч человек личного состава, сообщает TRT Haber.
В ходе брифинга полковник-лейтенант Джунейт Талайман сообщил, что основной целью учений является наблюдение за боевой готовностью турецкого военно-морского флота, а также патрульных самолетов, вертолетов и БПЛА.
Выступая на брифинге, высокопоставленный офицер ВМС Турции Джунейт Талайман отметил, что в учениях также принимают участие военнослужащие ВМС Азербайджана.
На брифинге присутствовали главком ВМФ адмирал Эрджюмент Татлыоглу, наблюдатели стран-участниц учений, командиры кораблей и военнослужащие.