Լավրովն ու Չավուշօղլուն քննարկել են «3+3» ձևաչափի գործարկման հեռանկարները
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման նպատակով «3+3» տարածաշրջանային մեխանիզմի գործարկման հեռանկարներին։ Տեղեկությունը հայտնում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը` հավելելով, որ Հռոմում «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի շրջանակներում է կայացել է երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
Նշվում է, որ քննարկվել է «3+3» ձևաչափը` փոխշահավետ ենթակառուցվածքային նախագծերի առաջխաղացման նպատակով։
Բացի այդ, զրույցի ընթացքում քննարկվել է Բալկաններում և Անդրկովկասում իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ երկու երկրների ջանքերի համատեղման հարցերը։
Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են նաև միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի:
Հիշեցնենք, որ «3+3» ձևաչափը առաջարկվել է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից՝ տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային խնդիրները լուծելու համար։
Խմբում, ըստ առաջարկի, կներառվեն նաև Ռուսաստանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանը։
Ռուսաստանը և Իրանը հավանություն են տվել ձևաչափին, Հայաստանը և Վրաստանը դեռևս պաշտոնական արձագանք չեն տվել։
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ Հայաստանը դեռ դիրքորոշում չունի «3+3» ձևաչափի վերաբերյալ։

Главы МИД России и Турции обсудили перспективы реализации инициативы «3+3»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу перспективы запуска регионального механизма «3+3» в целях разблокирования экономических и транспортных связей и продвижения взаимовыгодных инфраструктурных проектов на Южном Кавказе, передает «Sputnik Армения».
Как сообщает пресс-служба российского МИД, встреча состоялась 30 октября на полях саммита «Большой двадцатки» в Риме. Сторонами также был затронут ряд вопросов международной повестки дня и ключевые аспекты двусторонних связей.
Напомним, что инициатива "3+3" предполагает создание механизма регионального взаимодействия с участием Армении, Азербайджана, Грузии, России, Ирана и Турции.
Идея создания формата была предложена президентами Азербайджана и Турции, Россия и Иран поддержали эту инициативу.
Пока окончательного ответа не поступило от Грузии и Армении.