«Վերջապես հասա տուն». Համբիկ Սասունյանն ազատ է արձակվել
«Հայկական ցեղասպանության արդարության մարտիկներ» գաղտնի կազմակերպության անդամ Համբիկ Սասունյանն ազատ է արձակվել։
Դաշնակցությունը Սասունյանից հաղորդագրություն է հրապարակել, որտեղ նա հայտարարել է՝ արդեն ժամանել է Հայաստան։
«Մոտավորապես 40 տարի անց պատիվ ունեմ լինել հայրենի հողում, խմել հայրենիքի ջուրը, շնչել օդը»,-ասել է Սասունյանը։
Նա նշել է, որ ազատազրկման ողջ ընթացքում զգացել է հայրենակիցների աջակցությունը, ինչն օգնել է իրեն դժվար պահերին։
«Վերջապես հասա տուն»,-հայտարարել է Սասունյանը։
Ի դեպ «Ասպարեզը» գրում է, որ Համբիկ Սասունյանը (ծնվել է 1963թ. Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում), եղել է «Հայկական Ցեղասպանության Արդարության մարտիկներ» գաղտնի կազմակերպության անդամ։ 1982թ. հունվարի 28-ի առավոտյան 19-ամյա Համբիկը Լոս Անջելեսում, Ուիլշիր Բուլվարի և Կոմստոկ փողոցի խաչմերուկում գնդակահարել է Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արըքանին, երբ նրա ավտոմեքենան կանգնած է եղել կարմիր լույսի տակ։
Ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ դատարանը նրան դատապարտում է ցմահ ազատազրկման, առանց բողոքարկման իրավունքի։ Դատարանը ցմահ ազատազրկման պատժամիջոցն է ընտրել՝ հանգելով այն եզրակացության, որ սպանության դրդապատճառն ազգային ատելությունն է, թեպետ ամբաստանյալը դատարանում հայտարարել է, որ վրեժ է լուծել Հայոց ցեղասպանության համար:
Երկու անգամ՝ 2006 և 2010 թվականներին ամերիկյան դատարանը մերժել էր Սասունյանի ներում ստանալու խնդրանքը: Վաղաժամ ազատման մասին Սասունյանի պաշտպանների հայցերը մերժվել էին։
2019 թ. դեկտեմբերի 27-ին Կալիֆորնիայի դատարանը 37 տարի ազատազրկումից հետո բավարարել է Համբիկ Սասունյանի հայցը վաղաժամ ազատ արձակման մասին։

Амбик Сасунян прибыл в Армению
Осужденный в 1984 году к пожизненному заключению за убийство генерального консула Турции в Лос-Анджелесе Кемаля Арикана в 1982 году и условно-досрочно освобожденный Амбик Сасунян прибыл в Армению, пишет «Аспарез».
«Я рад написать вам из Армении. Спустя примерно 40 лет я имею честь побывать на своей родной земле, пить воду Родины, дышать ее воздухом и чувствовать дружеское тепло», – отметил Амбик Сасунян в своем обращении к армянскому народу.
Амбик Сасунян – этнический армянин (родился в столице Ливана, Бейруте, в 1963 году, был членом группы «Борцы за справедливость в отношении Геноцида армян»), иммигрировавший в США. В 1984 году суд признал, что 19-летний Амбик утром 28 января 1982 года застрелил турецкого дипломата Кемаля Арикана, когда тот остановился на светофоре в Лос-Анджелесе.
После ареста суд в США приговорил его к пожизненному заключению без права на апелляцию. В ходе суда Сасунян мотивировал свой поступок местью туркам и турецкому режиму за Геноцид армян в 1915-1923 гг. Суд США в 2006 и в 2010 годах отклонил прошение Сасуняна о помиловании.
27 декабря 2019 г. комиссия по помилованиям Калифорнии удовлетворила ходатайство об условно-досрочном освобождении Сасуняна.