ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգի ժամկետները կրճատող նախագիծը
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քննարկման ժամկետը կրճատել՝ 6 ամսվա փոխարեն սահմանելով 90 աշխատանքային օր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 58 «կողմ», 24 «ձեռնպահ» ձայներ:
Նախագծով առաջարկվում է նաև ՀՀ-ում մշտապես բնակվող ազգությամբ հայերի և նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիների համար ՀՀ քաղաքացիության ճանաչման դիմում ներկայացնելու՝ օրենքով սահմանված ժամկետը երկարաձգել մինչև 2023-ի դեկտեմբերի 31-ը: Նախատեսվում է նաև ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող չափահաս զավակներ ունեցող անձանց իրավունք վերապահել ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելու առանց ՀՀ-ում 3 տարի մշտական բնակության և հայերենով բացատրվելու կարողության պահանջի:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о сокращении сроков получения гражданства РА
Национальное собрание Республики Армения приняло в первом чтении внесенный правительством законопроект, который предлагает сократить срок рассмотрения заявлений о получении гражданства РА, установив 90 рабочих дней вместо 6 месяцев.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании НС за законопроект о внесении дополнений и изменений в Закон Республики Армения «О гражданстве РА» проголосовало 58 депутатов при 24 воздержавшихся.
Проект также предлагает срок представления заявления о получении гражданства Армении для постоянно проживающих в Армении армян и граждан других республик бывшего СССР продлить до 31 декабря 2023 года. Предусматривается также лицам, имеющим совершеннолетних детей, являющихся гражданами РА, предоставить право получить гражданство РА без требования постоянного проживания в РА в течение 3 лет и умения объясняться на армянском языке.