Ավստրալիան ցանկանում է, որ Facebook-ը հարցնի մինչեւ 16 տարեկան օգտատերերի ծնողների համաձայնությունը
Ավստրալիան ծրագրում է կոշտ միջոցներ ձեռնարկել երեխաներին թիրախավորող առցանց գովազդատուների հանդեպ՝ ստիպելով սոցիալական ցանցերի հարթակներին մինչև 16 տարեկան օգտատերերի համար հարցնել ծնողների համաձայնությունը:Հակառակ դեպքում նրանց սպառնում է 10 միլիոն դոլարի (7.5 միլիոն դոլար) տուգանք՝ երկուշաբթի հրապարակված օրինագծի համաձայն, հայտնել է AP-ն։
Կառավարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ օրենքը առցանց պաշտպանելու է ավստրալացիներին և ապահովելու է թվային տեխնոլոգիաների դարաշրջանում գաղտնիության ավստրալական օրենքների համապատասխանությունը:
Սոցիալական ցանցերի հարթակները պետք է ձեռնարկեն բոլոր խելամիտ քայլերը՝ իրենց օգտատերերի տարիքը ճշտելու համար: Պլատֆորմները երեխաների անձնական տվյալների հետ առնչվելիս՝ առաջնահերթությունը պետք է տան նրանց շահերին, ասվում է օրինագծում:
Առաջարկվող իրավական փոփոխությունը տեղի է ունենում այն բանից հետո, երբ նախկինում Facebook-ի արտադրանքի մենեջեր Ֆրենսիս Հաուգենը հայտարարել էր, որ երբ կոնֆլիկտ է առաջանում հանրային բարօրության և ընկերության շահերի միջև, սոցիալական ցանցերի հսկան ընտրում է սեփական շահերը:
Ավստրալիան ծրագրում է կոշտ միջոցներ ձեռնարկել երեխաներին թիրախավորող առցանց գովազդատուների հանդեպ՝ ստիպելով սոցիալական ցանցերի հարթակներին մինչև 16 տարեկան օգտատերերի համար հարցնել ծնողների համաձայնությունը: Հակառակ դեպքում նրանց սպառնում է 10 միլիոն դոլարի (7.5 միլիոն դոլար) տուգանք՝ երկուշաբթի հրապարակված օրինագծի համաձայն, հայտնել է AP-ն։

Австралия хочет, чтобы «Facebook» запрашивал согласие родителей для пользователей младше 16 лет
Австралия планирует принять жесткие меры в отношении интернет-рекламодателей, нацеленных на детей, заставив платформы социальных сетей запрашивать согласие родителей для пользователей младше 16 лет. В противном случае им светят штрафы в размере 10 миллионов австралийских долларов ($7,5 млн) в соответствии с законопроектом, опубликованным в понедельник, передает AP.
В заявлении правительства говорится, что этот закон защитит австралийцев в Интернете и обеспечит соответствие австралийских законов о конфиденциальности в эпоху цифровых технологий.
Платформы социальных сетей должны будут предпринять все разумные шаги для проверки возраста своих пользователей. Платформы также должны будут уделять первоочередное внимание интересам детей при работе с их личной информацией, говорится в законопроекте.
Предлагаемые правовые изменения последовали после того, как бывший менеджер по продукту «Facebook» Фрэнсис Хауген ранее заявила, что всякий раз, когда возникает конфликт между общественным благом и тем, что приносит пользу компании, гигант социальных сетей выбирает собственные интересы.