Հայաստանում բազմաթիվ անիմաստ պաշտոններ ու պաշտոնյաներ կան։ Նրանց մեջ չեմպիոնը Արմեն Սարգսյանն է, որին հայ ժողովրդի գլխին փաթաթեցին 2015–ի սահմանադրական փոփոխությունների ու 2017–ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյուքնում։
Արմեն Սարգսյանին տարբեր գնահատականներ են տալիս, բայց, ըստ իս, ամենասազականը փուչիկն է։ Հայաստանում փուչիկ են անվանում դատարկ գործիչներին։ Այն գործիչներին, որոնց շուրջ լեգենդներ են փչվել, որոնց «բենամուկի» լինելու մասին լիքը հեքիաթներ են պատմվել, բայց իրականում նրանք փուչիկ են։ Լավ փչվող ու հեշտ գմփացող փուչիկ։
Արմեն Սարգսյանի փուչիկությունը երևում է ամեն տեղ ու ամեն անգամ։ Սա Հայաստանի հաշվին ապրող, Հայաստանից բացառապես կոմերցիոն օգուտ քաղող ու Հայաստանից թռնող տեսակ է։ Փուչիկ տեսակ։
Այս փուչիկը նաև կոմպլեքսավորված է ու դասական Օստապ Բենդեր։
Արմեն Սարգսյանն իրեն ռետինե խողովակի տեղ է դնում բոլոր լարված իրավիճակներում՝ սկսած պատերազմից, վերջացրած հետպատերազմական զարգացումերով։
Արմենն ուզում է ցույց տալ, թե ինքը գլոբալ մտածողություն ունի և իրեն չեն հետաքրքրում այնպիսի «մանր» հարցեր, ինչպիսին են Արցախի պետականության կորուստը, Հայաստանի ինքնիշխանության զրոյացումը, հայ–ադրբեջանական զարգացումները, Գորիս–Կապան ճանապարհահատվածի ադրբեջանականացված մասը, մարդկանց սոցիալական վիճակի վատացումը, գների աճը, նիկոլենց հիմարությունները։ Ինքը գլոբալ է մտածում, քանզի լավ փչված փուչիկ է։
Այդ փուչիկը երեկ հերթական փուչիկությունն էր արել։ Մի միջոցառում էր կազմակերպել, անունը՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»։ Ժողովրդական լեզվով ասած՝ չփլաղ ջանին կատու է շալակել։
Հայաստանի նախագահի պաշտոնի հաշվին զբոսաշրջությամբ զբաղվող սույն կոմպլեքսավորված փուչիկն ուզում է նաև այլ մոլորակի տուրիստ դառնալ։ Հայաստանը կործանվում է, բայց Արմեն Սարգսյանին դա չի հետաքրքրում, քանզի ինքը գլոբալ տղա է։ Այնքան գլոբալ, որ մյուս տարի սպառնում է միջոցառում կազմակերպել, ես կասեի՝ միջազգային փառատոն։ Անունը՝ «50 տարի Մարսի վրա»։
Մի խոսքով, փուչիկը մնում է փուչիկ։ Ժողովրդին, հետևաբար, պետք չէ մեղադրել՝ թե բա ժեխ են։ Ժեխը վերնախավ կոչվածի մեծ մասն է։ Փուչիկը վկա։ Նիկոլն էլ՝ հետը։
Դեպի Մարս թռչող փուչիկը

В Армении есть множество бессмысленных должностей и чиновников. Чемпионом среди них является Армен Саркисян, которого навязали армянскому народу в результате конституционных изменений 2015-го и парламентских выборов 2017-го.
По части Армена Саркисяна можно услышать самые разные эпитеты, но наиболее подходящим, на мой взгляд, является «пузырь». Пузырями в Армении называют пустых людей. Тех людей, вокруг которых были раздуты легенды, о бытности которых «Бенамуки» были рассказаны сказки, но в реальности они – пузыри. Хорошо раздуваемые и легко лопающиеся пузыри.
Бытность Армена Саркисяна проявляется везде и по любому из поводов. Это живущий за счет Армении, извлекающий из страны исключительно коммерческую выгоду и соскакивающий с Армении тип человека. Подобный пузырю тип.
Этот пузырь является также закомплексованным и классическим примером Остапа Бендера.
Армен Саркисян прикидывается шлангом во всех напряженных ситуациях – начиная с войны и заканчивая послевоенными развитиями.
Армен хочет показать, что имеет глобальное мышление и его не интересуют такие «мелкие» вопросы, как потеря государственности Арцаха, обнуление суверенитета Армении, армяно-азербайджанские развития, азербайджанизация участка дороги Горис-Капан, ухудшение социально-экономического положения людей, рост цен, идиотизмы николовцев… Он мыслит глобально, так как является… хорошо раздутымпузырем.
Этот пузырь накануне отличился очередным «пузыризмом». Он организовал мероприятие под названием «Армянский саммит идей» – ни к селу, ни к городу.
Этот занятый туризмом за счет поста президента Армении закомплексованный пызурь хочет также стать туристом на другой планете. Армения катится в пропасть, но Армена Саркисяна это не интересует, так как он – глобальный парень. Настолько глобальный, что грозится организовать в следующем году новое мероприятие, не побоюсь этого слова – международный фестиваль. Под названием «50 лет на Марсе».
Словом, пузырь остается пузырем. Следовательно, не нужно обвинять народ в том, что он – сброд. Сброд – это большая часть так называемой элиты. Пузырь вам в доказательство. С Николом в придачу.
Летящий на Марс пузырь
Армен хочет показать, что имеет глобальное мышление и его не интересуют такие «мелкие» вопросы, как потеря государственности Арцаха, обнуление суверенитета Армении, армяно-азербайджанские развития, азербайджанизация участка дороги Горис-Капан, ухудшение социально-экономического положения людей, рост цен, идиотизмы николовцев… Он мыслит глобально, так как является… хорошо раздутым пузырем.