Հեղափոխություն կոչվածի արդյունքում տարբեր պաշտոններ ստացած ու հիմա ՊԵԿ–ը ղեկավարող Ռուստամ Բադասյանն ասել է, որ կառավարությունում որոշել են Նիկոլ Փաշինյանի նկարը փակցել բոլոր պաշտոնյաների կաբինետներում։ Փաստորեն, կառավարությունում որոշել են պատից կախել Նիկոլին։
Դե կառավարություն որ ասում են, Նիկոլին նկատի ունեն։ Այսինքն՝ Նիկոլը որոշել է, որ իր նկարը պետք է լինի պաշտոնյաների կաբինետներում։ Եվ սա այն հեղափոխության այն առաջնորդն է, որն իշխանության էր գալիս իր նախորդի պատից կախված նկարները մերժելով, դրանք պատերից պոկելով ու Սերժ Սարգսյանի նկարը պատից պոկելը որպես թունդ հեղափոխական քայլ համարելով։
Արդարադատության նախարարն ասում է, որ պատից կախված Նիկոլին նայելիս զգաստանում է և հիշում, որ պետք է լինել ազնիվ ու անաչառ։ Նախարարն, ըստ այդմ, սպառնացել է չլինել ազնիվ ու անաչառ, քանզի Նիկոլ Փաշինյանն անազնվության, կողմնակալության, ստի, կեղծիքի մարմնավորումն է։ Նրա նկարը, հետևաբար, այլ բաների մասին պետք է հիշեցնի դրան նայողին և դրդի այլ քայլերի։
Նիկոլն ուզել է, որ իր նկարը կախվի պատից, քանզի կոմպլեքսավորված է։ Ինքն այդպիսով ինքնահաստատվում է, հաղթահարում կոմպլեքսները։
Նիկոլը ենթագիտակցորեն է ուզում կախվել պատից։ Նա մատնել է իր ենթագիտակցական վախը «Պատրաստ եմ կանգնել գնդակահարության պատի տակ» արտահայտությամբ։ Ինքն ուզում է պատի վրա լինել, այլ ոչ թե պատի տակ, որովհետև հասկանում է, որ այն, ինչ արել է մեր երկրի դեմ, ենթակա է «պատի տակ կանգնելուն»։
Նիկոլը պատից կախվել է նաև այլ պատճառով։ Ինքը շարժվում է հեղափոխության կանոններով։ Այն կանոններով, որոնք նկարագրված են Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմայում»։ Այնտեղ էլ խոզերը իշխանափոխություն արեցին, պատից նետեցին ֆերմայի հարբեցող տիրոջ նկարը, սահմանեցին ֆերմայի արդարության սկզբունքները, բայց շատ չանցած իրենք դարձան ավելի հարբեցող ու ավելի վատ։ Սկզբունքներն էլ խմբագրվեցին։
Խոզերը եկան իշխանության ու պատից կախեցին գլխավոր խոզի նկարը։
Նիկոլը հիմա կախվում է պատից, քանզի անբովանդակ ու անգաղափար հեղափոխության ժանրի կանոններն են այդպիսին։ Նիկոլը մեկ միլիմետր չի շեղվում այդ կանոններից։ Այնպես որ եթե ուզում եք իմանալ, թե ինչ որոշումներ է կայացնելու կառավարությունն առաջիկայում, ապա կարդացեք «Անասնաֆերման»։

Висящий на стене Никол
Получивший в результате так называемой революции различные должности и руководящий сейчас Комитетом госдоходов Рустам Бадасян сказал, что в правительстве приняли решение повесить фотографию Никола Пашиняна во всех кабинетах чиновников. Фактически, в правительстве решили повесить Никола на стену.
Говоря же «правительство», естественно, подразумевают Никола. То есть Никол решил, что его фотография должна быть в кабинетах чиновников. И это тот самый лидер той самой революции, который приходил к власти, отвергая висящие на стенах фотографии своего предшественника, срывая их и считая процесс снятия со стены фотографии Сержа Саргсяна яро революционным шагом.
Министр юстиции, в свою очередь, говорит, что при взгляде на висящую на стене фотографию Никола он отрезвляется и вспоминает, что нужно быть честным и беспристрастным. Получается, что министр своеобразно пригрозил не быть честным и беспристрастным, так как Никол Пашинян – живое воплощение нечестности, предвзятости, лжи и фальши. Следовательно, его фотография смотрящим на нее должна подсказывать совсем другое и подталкивать на совсем другие шаги.
Никол захотел, чтобы его фотография висела на стене, так как закомплексован. Этим он самоутверждается, преодолевает свои комплексы.
Никол хочет висеть на стене подсознательно. Он выдал свой подсознательный страх словами «Готов встать у расстрельной стены». Он хочет быть на стене, но не под ней, так как понимает, что содеянное им в отношении нашей страны подлежит «приставлению к стенке».
Никол завис на стене также по другой причине. Он движется по правилам революции. Тем самым, которые описаны в «Скотном дворе» Джорджа Оруэлла. Там тоже свиньи осуществили революцию, сорвали со стены фотографию пьянствующего хозяина фермы, установили свои правила правосудия, но немногим спустя сами стали пьяницами и худшими вариантами прежнего фермера. Принципы же были отредактированы.
Свиньи пришли к власти и повесили на стену фотографию главной свиньи.
Никол сейчас хочет на стену, поскольку таковы жанры бессодержательной и безыдейной революции. Никол не отходит от этих правил ни на миллиметр. Так что, если хотите знать, какие решения будут приняты правительство в ближайшее время, прочитайте «Скотный двор».