Իրանում մեկնարկել է ՌՕՈՒ զորավարժությունների հիմնական փուլը. «Յասին 90» ռումբի օգնությամբ ոչնչացվել են հիպոթետիկ թշնամու կենսական թիրախները
Իրանի բանակի օդային պաշտպանության ուժերը սկսել են Velayat Sky Defenders 10 («Վելայաթի պաշտպաններ») զորավարժությունների հիմնական և օպերացիոն փուլը, որը մեկնարկել է օդանավերի և անօդաչու սարքերի կիրառմամբ:
Ինչպես գրում է IRNA գործակալությունը, զորավարժությունները ցուցադրել են ՀՕՊ ուժերի հնարավորությունների մի մասը:
Մինչդեռ mehrnews.com-ը հավելում է, որ զորավարժությունների ընթացքում «Յասին 90» ռումբի օգնությամբ ոչնչացվել են հիպոթետիկ թշնամու կենսական թիրախները:
Իրանի ռազմաօդային ուժերի գլխավոր հրամանատար, բրիգադային գեներալ Համիդ Վահեդին ասել է, որ զորավարժությունների մարտական փուլի առաջին օրը գործարկվել են բարձր ճշգրտության, խելացի հրթիռներով հագեցած F-4 և F-5 ռմբակոծիչներ, «Յասին 90» ռումբերով և հրթիռներով հագեցած F-7 ինքնաթիռներ, որոնք հաջողությամբ ոչնչացրել են հիպոթետիկ թշնամու կարևոր և կենսական թիրախներն ինչպես ցամաքում, այնպես էլ ծովում:
Բացի այդ, F-5 և «ՄիԳ-29» կործանիչները հաջողությամբ օդային գործողություններ են իրականացրել նաև իրական ժամանակում, որոնցում ենթադրյալ հակառակորդի արձակած հրթիռը որսվել և ոչնչացվել է իրանական «երկինք-երկինք» դասի հրթիռների կողմից:
Հինգշաբթի մեկնարկել է 10-րդ ռազմաօդային ուժերի զորավարժությունների հիմնական փուլը՝ Իրանի ռազմաօդային ուժերի օդաչուների եւ անօդաչու թռչող սարքերի մասնակցությամբ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի գլխավոր հրամանատար, ԶՈւ հրամանատարի տեղակալի եւ Զինված ուժերի եւ մի շարք բարձրաստիճան հրամանատարների եւ պաշտոնյաների ներկայությամբ։

В Иране в четверг стартовали военные учения ВВС страны под кодовым названием «Мохаммад Расул Аллах!». Об этом сообщает иранское агентство IRNA, передает «Sputnik Армения».
Как сообщил командующий ВВС Ирана, бригадный генерал Хамид Вахеди, маневры проводятся на базах в Исфахане, Бушире, Бендер-Аббасе, Дизфуле и Тебризе.
По его словам, на первом этапе будут отрабатываться действия по уничтожению воздушных целей условного противника. Поставлена задача – усовершенствовать навыки командиров, связанные с разработкой планов и контролем воздушных операций.
Как отметил бригадный генерал, в ходе учений будут проведены испытания новинок в области вооружений. В маневрах задействованы различные виды вооружений иранского производства, включая боевые самолеты, беспилотники, ракеты.
В Иране стартовали масштабные учения ВВС