Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 35 նոր դեպք է գրանցվել
Հոկտեմբերի 19-ին կատարվել է 211 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 35 նոր դեպք է գրանցվել, այդ թվում երեխաներ:
Վարակակիրներից 28-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 5-ը՝ Ասկերանի, 2-ը՝ Մարտակերտի շրջանների բնակիչներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 95 վարակակիր: Բժիշկները 14 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 41-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 14 896 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1435-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
Տեղեկացնում ենք, որ անհրաժեշտ է հանրապետության բնակչությունը՝ օր առաջ պատվաստվի (COVID-19)-ի դեմ պատվաստանյութով՝ պահպանելով Ձեր և Ձեր հարազատների առողջությունը:
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում է ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոնե ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկե և շրջանային բուժմիավորումներում:

В Арцахе выявлено 35 новых случаев заболевания коронавирусом
В Республике Арцах 19 октября проведено 211 лабораторных обследований, в результате чего выявлено 35 новых случаев заражения коронавирусом, среди инфицированных – дети.
28 из инфицированных – жители города Степанакерт, 5 из Аскеранского и 2-ое из Мартакертского районов.
Согласно данным министерства здравоохранения Республики Арцах, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 95 носителей вируса. Состояние здоровья 14 пациентов медики оценивают как крайне тяжелое, 41 – как тяжелое, а пациенты с легким течением болезни получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
С целью выявления коронавируса в 2021 году было обследовано 14 896 граждан, у 1435 из них выявлен положительный результат.
Министерство здравоохранения Республики Арцах ещё раз призывает население следовать инструкциям, во избежание новых вспышек, подать заявку на вакцинацию против коронавируса (COVID-19).