«Տարածաշրջանային առանցքային հարցերի մեծ մասում Իրանի և ՌԴ-ի դիրքորոշումները համընկնում են կամ շատ մոտ են». ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ պետ (տեսանյութ)
Մոսկվայի և Թեհրանի դիրքորոշումները գլոբալ և տարածաշրջանային օրակարգի առանցքային խնդիրների մեծ մասի շուրջ համընկնում են, նշել է Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանի և Իրանի համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ:
Ինչպես գրում է tvzvezda.ru-ն, Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը երկուշաբթի Իրանի ԶՈՒ ԳՇ պետ Մոհամմադ Հոսեյն Բաղերիի հետ բանակցություններում ընդգծել է Մոսկվայի և Թեհրանի նման մոտեցումները գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
«Տարածաշրջանային և գլոբալ օրակարգի առանցքային հարցերի մեծ մասում մեր դիրքորոշումները համընկնում են կամ շատ մոտ են»,-ասել է ռուս զինվորականը:
Նրա խոսքով՝ Իրանը Ռուսաստանի Դաշնության ամենամոտ գործընկերն է, կողմերը պատրաստ են համակարգել մոտեցումները հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ:
«Մեր երկրների հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության և համագործակցության երկարաժամկետ ավանդույթների վրա: Նրանք առանձնանում են վստահելի քաղաքական երկխոսության և փոխըմբռնման բարձր մակարդակով, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի մոտեցումները համակարգելու պատրաստակամությամբ»,-ասել է Գերասիմովը:

Позиции Москвы и Тегерана совпадают по большинству ключевых проблем глобальной и региональной повестки – начальник Генштаба ВС России (видео)
Сотрудничество России и Ирана продолжает развиваться, несмотря на ситуацию с COVID-19, заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил РФ Валерий Герасимов, сообщает «tvzvezda.ru».
«Несмотря на сложную ситуацию из-за пандемии коронавируса, наши контакты остаются достаточно интенсивными», – сказал Герасимов на переговорах с начальником Генштаба Ирана Мохаммадом Хосейном Багери в понедельник.
Герасимов отметил сходные подходы Москвы и Тегерана к решению основных вопросов глобальной и региональной безопасности.
«По большинству ключевых проблем региональной и глобальной повестки дня наши позиции совпадают или очень близки», – сказал российский военачальник.
По оценке военачальника, Иран – ближайший партнер РФ, стороны готовы координировать подходы по широкому кругу вопросов.
«Отношения между нашими странами опираются на многолетние традиции дружбы и сотрудничества. Их отличает высокий уровень доверительного политического диалога и взаимопонимания, готовность координировать подходы по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес», – сказал Герасимов.
Он выразил уверенность, что пребывание иранской делегации в России будет насыщенным и плодотворным, и предложил обсудить наиболее важные аспекты взаимодействия армий двух стран.