Կապանի Փելա սարը երկու օր է ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ է. փակել են նաև հարակից ճանապարհահատվածը. Գևորգ Փարսյան
Կապանի Փելա սարը հանձնվել է Ադրբեջանին։ Երկու օր է՝ Կապանի ստրատեգիական կարևոր բարձունքը վերահսկում են ադրբեջանցիները։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնել է Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը։
«Ես տեղեկացված եմ, որ այն հատվածը, որը մենք Փելա սար ենք անվանում, ամբողջովին անցել է ադրբեջանցիների վերահսկողության ներքո։ Երեկ չէ անցած օրվա դրությամբ սարը անցել է իրենց»,-հայտնեց Փարսյանը։
Ադրբեջանցիներն անմիջապես փակել են հարակից ճանապարհահատվածը, որը ծառայում էր ոչ միայն զինծառայողներին, այլև գյուղացիներին։
«Ճանապարհը մեր համար միջդիրքային ճանապարհ էր ծառայում, գյուղացիների համար էլ ծառայում էր վառելափայտ հայթհայթելու համար, դա հիմա ադրբեջանցիները փակել են և իրենց վերահսկողության ներքո է»։
Դեռևս երկու օր առաջ սարի մի հատվածում հայ զինծառայողներն էին վերահսկողություն իրականացնում, մյուսում՝ ադրբեջանցիները։
Բարձունքը ադրբեջանցիներին հանձնելու մասին պայմանավորվածություններ ձեռք էին բերվել դեռ 2021-ի ձմռանը, սակայն դրա մասին պաշտոնական հրապարակումներ այդպես էլ չեղան։ Եղել են չափագրումներ, էլեկտրոնային քարտեզով սարի երկու հատվածում տեղեկայվել էին հայ և ադրբեջանցի զինծառայողները։
«Ժամանակին՝ հունվար-փետրվար ամիսներին կար պայմանավորվածություն։ Չափագրումներ էին անում GPS-ով, որի արդյունքում հատվածներ կար հայկական էր, հատվածներ կար երևում էր՝ ադրբեջանական։ Հայկական հատվածները մենք կարողանում էինք օգտագործել որպես միջդիրքային ճանապարհ, դա գյուղացիները օգտագործում էին անտառ մտնելու համար։ ՀԻմա այդ հատվածը՝ չգիտեմ ինչու, անցավ ամբողջովին իրենց վերահսկողության ներքո»։
Փարսյանն ասում է՝ Փելա սարը ստրատեգիական կարևորագույն նշանակություն ունեցող բարձունք է։ Սարի վերահսկողությունը ադրբեջանցիների կողմից որոշակի վտանգներ է առաջացնում հարակից գյուղերի՝ առաջին հերթին Ագարակ գյուղի համար։
Միաժամանակ կապանցիների համար լուրջ խնդիր է առաջացնում նաև Գորիս-Կապան ճանաարհահատվածում տեղադրված ադրբեջանական ոստիկանական անցակետը։ Մ2 մայրուղու ճանապարհահատվածում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից հետո երթևեկությունը բավականին նվազել է, բնակիչները երթևեկում են Կապան-Տաթև ճանապարհով։ Չնայած տարավերջին պատրաստ է լինելու ճանապարհի այդ հատվածը շրջանցող նոր ճանապարհը, սակայն Փարսյանը կարծում է, որ մայրուղին ամեն գնով պետք է շահագործվի։
«Մ2 ճանապարհը ամեն գնով պետք է շահագործվի, որովհետև անցնում է սահմանագծի երկայնքով։ Ճանապարհը չօգտագործելու դեպքում անուղղակի կերպով նշանակում է դա հանձնել Ադրբեջանին։ Պետք է օգտագործենք։ Եթե խնդրահարույց հատվածներ կան, պետք է դրանք շրջանցող հատվածներ կառուցել»,-եզրափակեց Փարսյանը։

Гора Пела в Капане уже 2 дня, как находится под контролем азербайджанцев – Геворк Парсян (видео)
Гору Пела в Капане сдали Азербайджану: уже два дня, как стратегически важную высоту Капана контролируют азербайджанцы. Об этом «ФактИнфо» сообщил глава общины Капан Геворк Парсян.
«Я проинформирован о том, та часть, которую мы называем горой Пела, полностью перешла под контроль азербайджанцев. По состоянию на вчерашний день гора перешла к ним», – сообщил Парсян.
Гору Пела сдали азербайджанцам, последние сразу же перекрыли прилегающий участок дороги, который обслуживал не только военнослужащих, но и жителей сел. Еще два дня назад часть горы находилась под контролем армянских военнослужащих, а другая – азербайджанцев.
Договоренность о сдаче высоты азербайджанцам была достигнута зимой 2021 года, однако официальных публикаций на этот счет так и не последовало. Были произведены замеры, при помощи электронной карты на двух участках горы были размещены армянские и азербайджанские военнослужащие.
«Одно время, в январе-феврале, была договоренность. Производили замеры по GPS, в результате чего на одних участках были армяне, а на других, видно было, азербайджанцы. Армянские участки мы могли использовать в качестве межпозиционной дороги. Ею сельчане пользовались, чтобы добраться до леса. Теперь же этот участок по неизвестным мне причинам полностью перешел под их контроль», – сказал глава общины.
Парсян отметил, что гора Пела – это стратегически важная высота: переход горы под контроль азербайджанцев чреват определенными угрозами для близлежащих деревень, в первую очередь для села Агарак.
В то же время для капанцев серьезную проблему представляет азербайджанский полицейский блокпост, размещенный на дороге Горис-Капан. После последних событий на межгосударственной автомагистрали М2 интенсивность движения по трассе довольно снизилась. Несмотря на то, что к концу года будет готова новая дорога, позволяющая объезжать данный участок, Парсян, однако считает, что автотрассу надо любой ценой эксплуатировать.
«Дорога М2 должна эксплуатироваться любой ценой, так как проходит вдоль границы. Если ею перестанут пользоваться, то это косвенно будет означать ее сдачу Азербайджану. Мы должны пользоваться ее. Если есть проблематичные участки, надо строить отрезки в обход им», – резюмировал Парсян.