Ալիևը թքում է, Նիկոլն ասում է՝ անձրև է գալիս (տեսանյութ)
Ասել, որ Նիկոլի ելույթը խայտառակություն էր, նշանակում է ոչինչ չասել։ Դա չմարդու ինքնանվաստացման ու ողորմելիության դրսևորում էր։ Դա Ալիևի առաջ ձեռքերը հերթական անգամ վեր բարձրացնելու ակցիա էր։
Ցավն այն է, որ Նիկոլը ներկայացնում է ՀՀ–ն ու իր օրին գցում մի ամբողջ երկիր։
«Արա՛, էս ի՞նչ ա ասում»
Ալիևը ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ներկայությամբ թքում էր Նիկոլի ու մեր երկրի վրա, իսկ Նիկոլն ի պատասխան, թե բա անձրև է գալիս։ Ֆրունզիկի ասած՝ արա՛, էս ինչ ա ասում։
Ալիևը մեզ ու Իրանին մեղադրեց տարիներ շարունակ կազմակերպվող նարկոթրաֆիկի համար։ Ալիևն այս առումով անուղղակիորեն հղում էր անում Նիկոլին, ով 2018–ին Սյունիքի մարզպետ նշանակելիս հայտարարում էր, որ այդ նշանակումն Իրանից եկող նարկոթրաֆիկի դեմն առնելու և նարկոբարոնների ողնաշարը ջարդելու համար է։ Ալիևն ահա օգտվում էր Նիկոլի պասից ու Հայաստանին և Իրանին մեղադրանք ներկայացնում։ Նիկոլի ծպտունը գրեթե չլսվեց։
Ալիևը ներկայացավ ոչ թե որպես ագրեսոր ու ռազմական հանցագործ, այլ սոլիդ դիրքերից։ Նիկոլն ի պատասխան խաղաղություն էր մուրում և խոստանում Հայաստանի տարածքը տրամադրել Ադրբեջանին՝ Նախիջևանի հետ կապվելու համար։
Ալիևը մեր գերիներին անվանում էր հանցագործ դիվերսանտներ ու չէր խոստանում նրանց վերադարձ։ Նիկոլն ի պատասխան խաղաղություն էր մուրում ու հույս հայտնում, որ ականապատված տարածքների քարտեզները հանձնելուց հետո Ալիևը բարի կգտնվի ու կհանձնի գերիներին։
Ալիևն ասում էր, որ խաղաղության պայմանագիր կկնքի, եթե Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը և գնա դելիմիտացիայի։ Նիկոլն ի պատասխան խաղաղություն էր մուրում և ինքնանվաստացման ակցիա բեմադրում իր՝ Ռուսաստանում ասֆալտ փռող խոպանչու ռուսերենով և գեղցու առոգանությամբ։
Ալիևը հաթաթա էր տալիս ու խոսում ուժի դիրքերից։ Նիկոլն ի պատասխան խաղաղություն էր մուրում և խոսում «խաղաղության դարաշրջանի» մասին։
Վտանգավորն այս պատմության մեջ այն է, որ Նիկոլի այս «խաղաղասիրական» քաղաքականությունն է՛լ ավելի ագրեսիվ է դարձնում Ալիևին, բացում թուրքերի ախորժակն ու ծանրացնում առանց այն էլ ծանր Հայաստանի ու Արցախի վիճակը։
Նիկոլն իր այս կզած կեցվածքը ներկայացնում է, թե բա մեզ ամուր նյարդեր են պետք, որպեսզի առաջ տանենք «խաղաղության դարաշրջանի» գաղափարը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ մյուս կողմը խոսում է նախապայմաններով ու է՛լ ավելի հաբռգում, երբ տեսնում է, թե ինչպես է Հայաստանը վերարտադրել կապիտուլյացիայի խորհրդանիշին, որն էլ իր հերթին չորեքթաթ վիճակում խաղաղություն է մուրում։
Նիկոլի այս կեցվածքը սպառնալիք է մեր երկրի անվտանգությանը։ Նրան հեռացնելը ազգային անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայմանն է։
Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ ունեցավ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի նիստին։ Ավելի լավ է չունենար։

Никол Пашинян выступил на заседании Совета руководителей стран СНГ. Лучше бы не выступал.
Сказать, что выступление Никола было позором, значит ничего не сказать. Это было очередным проявлением самоунижения и ничтожности недочеловека, очередным актом поднятия лапок кверху перед Алиевым.
Вся прискорбность этого в том, что Никол представляет РА и уподобляет себе всю страну.
«Да что он такое несет?»
Алиев в присутствии руководителей стран СНГ плюет в Никола и на нашу страну, а тот ему отвечает, мол, божья роса. Выражаясь словами Фрунзика, «да что он такое несет?».
Алиев обвинил нас и Иран в организации наркотрафика на протяжении многих лет. В этом плане Алиев косвенно ссылается на Никола, который в 2018-ом заявил при представлении губернатора Сюника, что это назначение делается для пресечения наркотрафика из Ирана и слома хребта наркобаронов. Сейчас Алиев воспользовался пасом Никола и выдвинул Армении и Ирану обвинение. Никол же не смел даже пикнуть.
Алиев предстал не как агрессор и военный преступник, а с солидных позиций. В ответ Никол выпрашивал мир и обещал предоставить Азербайджану территорию Армении – для связи с Нахиджеваном.
Алиев называл наших пленных преступниками и диверсантами и не обещал их возвращения. В ответ Никол выпрашивал мир и выражал надежду, что после предоставления карт минных полей Алиев проявит добрую волю и вернет пленных.
Алиев говорил, что подпишет мирный договор, если Армения признает территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах, и пойдет на делимитацию. В ответ Никол выпрашивал мир и ставил очередной акт самоунижения на своем корявом русском с произношением деревенщины, присущем скорее укладывающему асфальт гастарбайтеру.
Алиев давал острастку и говорил с позиций силы. В ответ Никол выпрашивал мир и говорил об «эпохе мира».
Опасным во всей этой истории является то, что подобная «миролюбивая» политика Никола делает Алиева еще агрессивнее, распаляет аппетит турок и еще более ухудшает и без того плачевное состояние Армении и Арцаха.
В этой прогнувшейся позе Никол преподносит, мол, нам нужны крепкие нервы, чтобы продвигать идею «эпохи мира». И это в условиях, когда другая сторона говорит на языке предусловий и еще более наглеет, видя, как Армения воспроизвела символ капитуляции, который, в свою очередь, на четвереньках вымаливает мир.
Подобная позиция Никола является угрозой безопасности нашей страны. Егоотстранение – главное предусловие обеспечения национальной безопасности.
Плевки Алиева – божья роса для Никола (видео)
Подобная позиция Никола является угрозой безопасности нашей страны. Его отстранение – главное предусловие обеспечения национальной безопасности.