1794 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Մադրասում (Հնդկաստան) տպագրվել է առաջին հայկական ամսագիրը՝ «Ազդարարը»։
Ի հիշատակ այդ օրվա՝ Հայաստանի կառավարության որոշմամբ՝ 2004 թվականի ապրիլի 22-ից «Մամուլի աշխատակցի» տոնը հաստատվել է որպես «Հայկական մամուլի օր»։
Խցակիցները նկատել են, որ տղամարդը սավանով իրեն կախել է։ Նրանք կարողացել են շատ արագ կտրել սավանը և փրկել նրա կյանքը։
«Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտարարում է Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին միանալու իր որոշման մասին։
«Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով՝ «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ։
Այսօր գարնանային գիշերահավասարի օրն է և աստղագիտական գարնան սկիզբը։
Հայկական մամուլի օրն է այսօր

Ежегодно 16 октября отмечается День армянской прессы. Именно в этот день в 1794 году в индийском городе Мадрас увидел свет самый первый журнал «Аздарар» («Вестник») на армянском языке. В последующие два года в печать вышли еще почти два десятка номеров этого журнала. Его первую редколлегию возглавил Арутюн Шмавонян.
На официальном уровне день прессы в Армении отмечается с 2002 года, когда в апреле правительство страны издало указ об учреждении профессионального праздника – Дня работника прессы. Позже этот праздник переименовали в День армянской прессы.
Сегодня отмечается День армянской прессы