ԼՂ հարցով պայմանավորվածությունները բավարար են քաղաքական կարգավորման համար. ՀԱՊԿ
Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները բավարար են տարածաշրջանում վերջնական քաղաքական կարգավորման համար։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել Է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը։
«ՌԴ միջնորդությամբ ռազմական գործողությունները հաջողվել է կանգնեցնել։ Ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նպաստում են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման ավարտի համար անհրաժեշտ պայմանների ձևավորմանը»,-ասել է Սիդորովը։
Նրա խոսքով` չնայած այն բանին, որ 2021 թվականի մայիսից ի վեր նկատվել են հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներ, ներկայում կողմերի միջև կառուցողական երկխոսության հաստատման կայուն միտում է նկատվում:
Հիշեցնենք` ադրբեջանցի զինվորականները մայիսի 12-ից Հայաստանի Սյունիքի մարզում գտնվող Սև լճի տարածքում են և փորձում են ամրապնդվել այնտեղ։ Նմանատիպ իրավիճակ է նաև Գեղարքունիքի մարզի Կութ, Վերին Շորժա և Նորաբակ գյուղերի հատվածում։
Ռուսական կողմի միջնորդությամբ բանակցությունների մի քանի փուլ է կայացել։ Հակառակորդն առայժմ հեռանալու մտադրություն դեռ չունի։ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին և ռազմական օգնություն խնդրել Ռուսաստանից։
Հուլիսի 3–ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հակտարարեց, որ Հայաստանի հարավում իրավիճակի սրումը «սահմանային միջադեպ» է և չի համապատասխանում հավաքական պաշտպանության մասին ՀԱՊԿ կանոնադրության դրույթներին։

Договоренностей по Карабаху достаточно для политического урегулирования – ОДКБ
Договоренностей по Карабаху достаточно для окончательного политического урегулирования в регионе. Об этом заявил в четверг на брифинге начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров.
«При посредничестве РФ боевые действия удалось остановить. Достигнутые на настоящее время договорённости способствуют формированию необходимых условий для окончания политического урегулирования кризиса вокруг Нагорного Карабаха», – сказал Сидоров.
По его словам, несмотря на то, что с мая 2021 года отмечались периодические нарушения режима прекращения огня, в настоящее время наблюдается устойчивая тенденция к налаживанию конструктивного диалога между сторонами.