Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը հրամանագիր Է ստորագրել երկրի կառավարության հրաժարականի վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 12-ին հաղորդել Է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Սադիր Ժապարովը հրամանագիր Է ստորագրել «Ղրղզստանի Հանրապետության նախարարների կաբինետի հրաժարականի մասին: Հրամանագրի համաձայն, նախարարների կաբինետի գործող կազմը հրաժարական Է տվել»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Մարդիկ, որոնք զբաղեցնում են Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի անդամների պաշտոնները, կշարունակեն իրենց պարտականությունների կատարել մինչեւ նախարարների կաբինետի նոր կազմի ձեւավորումը, նշել են մամուլի ծառայությունում:
Ապրիլի 11-ի հանրաքվեով ընդունվել Է Ղրղզստանի Սահմանադրության նոր խմբագրումը, որի համաձայն, հանրապետությունն անցել Է կառավարման նախագահական ձեւի: Երկրի հիմնական օրենքի փոփոխությունների համաձայն, կառավարությունը վերափոխվել Է նախարարների կաբինետի. նախարարների կաբինետի նախագահը միաժամանակ զբաղեցնում Է հանրապետության նախագահի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնը:
Ղրղզստանի հին Սահմանադրության համաձայն, որն ընդունվել Է 2010 թվականին, կառավարության անդամների նշանակման լիազորությունը եղել Է երկրի խորհրդարանինը, իսկ նախագահն իրավունք Է ունեցել համաձայնել կամ չհամաձայնել հրաժարականի հետ:
Նոր Սահմանադրությունը պետության ղեկավարին, որը գլխավորում Է գործադիր իշխանությունը, թույլ Է տալիս որոշել կառավարության կառուցվածքը, նշանակել կամ հեռացնել նախարարների կաբինետի նախագահին եւ նրա անդամներին: Մայիսի 5-ին «Սադիր Ժապարովը ստորագրել Է Ղրղզստանի նոր Սահմանադրությունը: Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահի պաշտոնակատար Ուլուկբեկ Մարիպովը երկրի վարչապետ Է նշանակվել փետրվարի 3-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:
Ղրղզստանի կառավարությունը հրաժարական է տվել

Президент Киргизии Садыр Жапаров подписал указ об отставке правительства страны․ Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба главы государства во вторник.
«Садыр Жапаров подписал указ «Об отставке кабинета министров Кыргызской Республики». Согласно указу, действующий состав кабинета министров отправлен в отставку», – говорится в сообщении.
Люди, занимавшие должности членов кабинета министров Киргизии, будут продолжать исполнение своих обязанностей до формирования нового состава кабинета министров, отметили в пресс-службе.
На референдуме 11 апреля была принята новая редакция Конституции Киргизии, согласно которой республика перешла на президентскую форму правления. В соответствии с изменениями Основного закона страны, правительство преобразовано в кабинет министров, председатель кабмина одновременно занимает должность руководителя администрации президента республики.
Согласно старой Конституции Киргизии, принятой в 2010 году, полномочия назначать членов правительства была у парламента страны, президент же имел право согласиться или не согласиться с отставкой. Новая Конституция позволяет главе государства, который возглавляет исполнительную власть, определять структуру правительства, назначать и увольнять председателя кабмина и его членов.
5 мая Садыр Жапаров подписал новую Конституцию Киргизии.
Исполняющий обязанности председателя кабинета министров Киргизии Улукбек Марипов был назначен премьер-министром страны 3 февраля.
Правительство Киргизии отправлено в отставку