Հունվարի 1-ից կարգելվի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային տոպրակների իրացումը
2022 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում կարգելվի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային տոպրակների իրացումը:
Պլաստիկը բնության համար դժվարամարս է ու հակառակ դրան, մարդկության կողմից խիստ առատ սպառվող: Տարեկան մոտ 5 տրիլիոն պոլիէթիլենային տոպրակ են օգտագործում ամբողջ աշխարհում: Դրանց մի մասը չի վերացվում՝ կուտակվում է օվկիանոսում, մնում ցամաքում ու զգալի վնաս հասցնում թե կենդանական ու բուսական աշխարհին, թե մարդու առողջությանը:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Ամանորից հետո Հայաստանը կարգելի մինչև 50 միկրոն հաստության պոլիէթիկենային տոպրակների վաճառքը: Օրենսդրական փոփոխություններն արված են, տնտեսվարողների հետ աշխատանք տարվում է, և պետք է ամեն ինչ անել 2022 թվականի հունվարից օրենքի պահանջները պատշաճ կարգով կատարելու համար:

В Армении с 1 января продажа полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон будет полностью запрещена
В Армении с 1 января 2022 года продажа полиэтиленовых пакетов толщиной до50 микрон будет полностью запрещена. Об этом «News.am» сообщили в пресс-службе министерства окружающей среды.
В ведомстве отметили, что уже приняты соответствующие поправки к законодательству, и что с хозяйствующими субъектами проводится соответствующая работа.
Также отмечается, что пластик «трудно переваривается» природой. Ежегодно в мире используется примерно 5 триллионов полиэтиленовых пакетов, которые наносят вред не только флоре и фауне, но и здоровью человека.
В Армении с 1 января 2022 года продажа полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон будет полностью запрещена. Об этом «News.am» сообщили в пресс-службе министерства окружающей среды.