ՀԱԿ հանրահավաքը և Սերժ Սարգսյանի ծնունդը
Հունիսի 30–ին կայացած ՀԱԿ հանրահավաքը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյան–Լևոն Տեր–Պետրոսյան «բաց դիալոգը» մի այլ կարգի շարունակվում է, բայց նկատենք, որ «հիմնադիրը» որոշակիորեն կոշտացրել է իր դիրքորոշումը, և, ըստ դիտորդների, վտանգ կա, որ «երկխոսությունը» կարող է վերածվել զավզակության։
Բանն այն է, որ  Տեր–Պետրոսյանը առիթը բաց թողեց և հանրահավաքի մասնակիցների ու անձամբ իր անունից չշնորհավորեց Ս. Սարգսյանին, ում ծննդյան օրն էր հունիսի 30–ին։ Սա, ըստ էության, շատ անսպասելի քայլ էր ՀԱԿ առաջնորդի կողմից և քաղաքական «շախմատում» մինչև այժմ չարձանագրված իրավիճակ։
Չէ, մենք հասկանում ենք, որ Տեր–Պետրոսյանն իր փայ նվերը Սերժ Սարգսյանին վաղուց է մատուցել և վերջին հանրահավաքն էլ կարելի է յուրօրինակ նվեր համարել այսօրվա նախագահին՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ, բայց ամեն դեպքում ոչ ոք «էջմիածնական միաբանից» չէր սպասում այսպիսի կտրուկություն։
Ասում են, թե Սարգսյանի ծնունդը չշնորհավորելու որոշումը Տեր–Պետրոսյանը կայացրել է կառույց առ կառույց քննարկումներ և ժողովրդավարական բնույթի երկարատև բանավեճեր կազմակերպելուց հետո։
Կոնգրեսականների արմատական տրամադրված թևը, ըստ տարածված լուրերի, պահանջել է «Հի–մա՛», այն է՝ առիթը բաց չթողնել և հենց հիմա՝ 2011–ի հունիսի 30–ին շնորհավորել Սերժ Սարգսյանին և այդ գործը չթողնել հաջորդ տարվան, իսկ ահա չափավոր տրամադրվածները (որոնց թվում է նաև ՀԱԿ առաջնորդը) պահանջել են «Հե–տո՛», այն է՝ Սարգսյանի ծնունդը շնորհավորել հաջորդ տարվա հունիսի 30–ին, երբ Սարգսյանը առարկայական «երկխոսության» կգնա 2012–ի մայիսին սպասվող ԱԺ  ընտրությունների ժամանակ և կտա խոստացած մանդատները։ «Սկզբում մանդատ, հետո՝ շնորհավորանք»,– իրենց մոտեցումն են հիմնավորել «հետոյականները»՝ այդ ամենը ներկայացնելով որպես «realpolitic»։
Ի վերջո՝ ՀԱԿ–ը եկել է կոմպրոմիսային լուծման, ըստ որի՝ իրենք շարունակում են Սարգսյանի հետ «երկխոսությունը», ինչի շրջանակներում երկխոսագլուխ ՀԱԿ առաջնորդը շարունակում է հանրահավաքների ժամանակ Սերժ Սարգսյանի խոսքերից ահագին մեջբերումներ անել և պահանջել Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը, բայց այդ ամենով հանդերձ՝ այս տարվա հունիսի 30–ին չի՛ շնորհավորում «Եղիազար Այնթապցու» ծնունդը։ Այդպես էլ եղավ։
Այսպիսով, կարելի է ասել, որ հունիսի 30–ի ՀԱԿ հանրահավաքը կարևոր էր, բայց ոչ հանգրվանային, քանի որ Տեր–Պետրոսյանն իր ելույթում  մեջբերումներ չարեց հանրահավաքի նախօրեին հեռուստաելույթ ունեցած Արթուր Բաղդասարյանի հարցազրույցից և բավարարվեց միայն «Եղիազարի» կես ամիս առաջ ասածը զանգվածներին ներկայացնելով։
Թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն հետագայում՝ կիմանանք ՀԱԿ հաջորդ հանրահավաքի ժամանակ, որի օրը որոշվեց ժողովրդավարական բղավոցների միջոցով. զոմբիները հարամեցին առաջնորդի ամառը և օգոստոսին նրանից սերիալի ևս մեկ սերիա պահանջեցին։
Հ.Գ.։ Շարքերի տոնուսը տեղը պահելու համար՝ Տեր–Պետրոսյանը երեկվա հանրահավաքում հայտարարեց, թե եթե իշխանություններն առաջիկա մեկ–երկու ամսում արտահերթ չանեն, ապա իրենք պահանջելու են Սերժ Սարգսյանի ու իշխող կոալիցիայի անվերապահ հրաժարականը։ Դա իրականում նշանակում է, որ ՀԱԿ առաջնորդը սեպտեմբերից կսկսի իր նախընտրական արշավը՝ պատրաստվելով 2012–ին կայանալիք ԱԺ հերթական ընտրություններին։ Մնացածը՝ երթ, հանրահավաք և այլն, զուտ էմոցիա գողանալու և «էջմիածնական միաբանությունը» քողածածկելու տեխնոլոգիաներ են։

Митинг АНК и день рождения Сержа Саргсяна
Состоявшийся 30-го июня митинг Армянского национального конгресса показал, что «открытый диалог» между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном продолжается (да еще как!), но заметим, что «основатель» определенным образом ужесточил свою позицию, и, согласно наблюдателям, существует опасность, что «диалог» может превратиться в пустозвонство.
Дело в том, что Тер-Петросян упустил повод и не поздравил лично от себя и от имени участников митинга Сержа Саргсяна, который отмечает день рождения как раз 30 июня. По сути, это было очень неожиданным шагом со стороны лидера АНК и беспрецедентной в политических «шахматах» ситуацией.
Нет, мы, конечно, понимаем, что Тер-Петросян давно уже преподнес Сержу Саргсяну свой подарок и последний митинг тоже можно считать своеобразным подарком на день рождения действующего президента, но в любом случае никто не ожидал от «эчмиадзинского монаха» такой резкости.
Говорят, что решение не поздравить Саргсяна Тер-Петросян принял после проведения обсуждения со структурами организации и длительных дискуссий демократического характера.
Радикально настроенное крыло конгрессовцев, согласно распространенной информации, требовало «Сейчас!», то есть, не упустить повода и именно сейчас – 30-го июня 2011г. поздравить Сержа Саргсяна и не переносить это дело на следующий год, а вот умеренно настроенные (среди которых и сам лидер АНК) потребовали «Потом!», то есть, поздравить Саргсяна с днем рождения 30-го июня следующего года, когда во время ожидаемых в мае 2012г. парламентских выборов Саргсян пойдет на предметный «диалог» и даст обещанные мандаты. «Сначала мандат – потом поздравления», – аргументировали свой подход любители откладывать на потом, представив всё это в качестве «realpolitic».
В конце концов, АНК пришло к компромиссному решению, согласно которому, они продолжают «диалог» с Саргсяном, в рамках которого «диалоголюбивый» лидер АНК продолжает во время митингов цитировать Сержа Саргсяна и требовать отставки Роберта Кочаряна, но вместе с тем, в этом году не поздравляет «Егиазара Айнтапци» с днем рождения. Так и произошло.
Таким образом, можно сказать, что состоявшийся 30-го марта митинг был важным, но не переломным, поскольку Тер-Петросян не стал приводить в своей речи цитаты из интервью выступившего накануне Артура Багдасаряна, ограничившись лишь преподнесением массам сказанного «Егиазаром» полмесяца назад.
Как будут развиваться события, узнаем во время следующего митинга АНК, дата которого была определена посредством демократических выкриков: «зомби» испортили летний отдых лидера, потребовав от него показать следующую серию сериала в августе.
P.S. Для того, чтобы поддержать тонус своих сторонников на необходимом уровне, Тер-Петросян на вчерашнем митинге заявил, что если власти в течение следующих одного-двух месяцев не проведут внеочередные выборы, то они потребуют безоговорочной отставки Сержа Саргсяна и правящей коалиции. В действительности, это означает, что с сентября лидер АНК начнет свою предвыборную кампанию, готовясь к предстоящим в 2012г. очередным парламентским выборам. Остальное – марш, митинг и т. д. – является всего лишь технологией кражи эмоций и маскировки «эчмиадзинского монашества».