Իրանն արգելել է Ադրբեջանին իր տարածքով ռազմական բնույթի թռիչքները
Ադրբեջանական իշխանամետ APA լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ Իրանից պաշտոնական ուղիներով Ադրբեջանին տեղեկացրել են, որ ադրբեջանական ռազմական ինքնաթիռների թռիչքներն Իրանի օդային տարածքով արգելված են։ Ադրբեջանը Նախիջևանի առանձին համազորային բանակին մատակարարումներ իրականացնում է հիմնականում Իրանի օդային տարածքով։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցը լուրը հայտնում է իր ռազմական անանուն աղբյուրին հղում անելով։ Նշվում է, որ անանուն աղբյուրի պնդմամբ «Ադրբեջանն այս երթուղին շատ քիչ էր օգտագործում, դա չի խանգարելու Նախիջևանի զորամասերի մատակարարումների իրականացմանը»։
Ի պատասխան, աղբյուրը պնդում է, որ «Իրանը տրանսպորտային նպատակներով ավելի շատ է օգտագործում Ադրբեջանի տարածքը։ Դա հատկապես երևում է Հյուսիս֊հարավ տրանսպորտային միջանցքով կատարվող փոխադրումներում»։
Նշենք, որ այսօր Ադրբեջանում «Կորոնավիրուսի վարակի տարածման աճով» պայմանավորված փակել են Բաքվում Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի զինված ուժերը հոկտեմբերի 1-ից լայնածավալ զորավարժություններ են սկսել Ադրբեջանի հետ սահմանին, ինչը լարվածություն է մտցրել Իրան֊Ադրբեջան հարաբերություններում։

Иран закрыл свое воздушное пространство для военных поставок из Азербайджана в Нахиджеван
Иранская сторона закрыла свое воздушное пространство для доставки военных грузов из Азербайджана в Нахичеванскую автономию, сообщают во вторник азербайджанские СМИ.
«Сегодня через официальные военные каналы Иран сообщил азербайджанской стороне о том, что введен запрет на полеты в Нахиджеван самолетов, выполняющих в основном функции военного снабжения», – пишут СМИ.
В Баку в ответ заявили о предательстве со стороны Ирана, отметив: «Очередная попытка Ирана нанести удар по Азербайджану несильно отразится на снабжении воинских частей».