«2018-ի իշխանափոխությունից հետո Թուրքիան հնարավորություն ստացավ մտնել խաղի մեջ». Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի ելույթը՝ 44–օրյա պատերազմի պատճառների, պարտության ու ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու մասին։
Արդեն մեկ տարի է՝ մենք ապրում ենք այլ Հայաստանում։ Սա այն նոր Հայաստանը չէ, որը մեզ խոստացվում էր 2018-ին։
Սա ոչ հին, ոչ էլ նոր, այլ դեպի կործանման գնացող Հայաստանն է, որն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ։ Եվ նույնիսկ ինքն իր անվտանգության երաշխավորը չէ։
Սա պատերազմում պարտված Հայաստանն է։ Սա հպարտ որակված քաղաքացիներին դեպի պարտություն, դեպի մահ, դեպի գերություն, դեպի անապագա երկիր տանող իշխանության ձեռքում հայտնված Հայաստանն է։
Այս պատերազմն ու պարտությունը մեր գլխին բերեց ոչ թե «Ապագայի», այլ «Պարտության» կուսակցությունն՝ իր առաջնորդով:
Անխուսափելի՞ էր արդյոք պատերազմը։ Իհա՛րկե, ո՛չ։
Պատերազմն սկսվեց և պարտությունը կանխորոշվեց հետևյալ հիմնական պատճառներով։
Առաջին․
Փաշինյանը 2018–ի մայիսի 9–ին հայտարարեց, որ չի բանակցելու Արցախի անունից, քանզի չունի մանդատ, ու թող պաշտոնական Ստեփանակերտը նստի բանակցությունների։ Դա չընդունվեց միջնորդների ու Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանն այդպիսով մնաց մենակ։
Փաշինյանը, հայտարարելով, որ բանակցում է իր սեփական զրոյական կետից և մերժելով նախորդ պայմանավորվածությունները՝ փաստացի ազատեց Բաքվի ձեռքերը պատերազմ սկսելու համար։
Ավելին՝ իր տարօրինակ պահվածքով Հայաստանի ղեկավարը հեղինակազրկեց միջնորդներին՝ Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային՝ փաստացի հնարավորություն տալով Թուրքիային ու Ադրբեջանին հայտարարել, թե, իբր, հայկական կողմի պատճառով է, որ բանակցային գործընթացը վերջին 25 տարիների ընթացքում տեղից չի շարժվել:
Երկրորդ․
2018–ի իշխանափոխությունից հետո հետևողականորեն փչացվեցին հայ–ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները։ Դա դրսևորվեց ՀԱՊԿ–ի դեմ արշավով, անձամբ Պուտինի ու Լավրովի դեմ քայլերով, ներքին կյանքում քաղաքական հետապնդումներով, որոնք նաև հակառուսական վեկտոր էին պարունակում, Հայաստանի ղեկավարի հայտարարություններով, Երևանի վարած կադրային քաղաքականությամբ, Բոլթոնի պլանին «այո՛» ասելով։
Հայ–ռուսական հարաբերությունների վատացմանը շատ երկար էին սպասել Անկարայում։ 2018-ի իշխանափոխությունը հնարավորություն տվեց Թուրքիային մտնել խաղի մեջ, իսկ Ադրբեջանին՝ ստեղծել հակահայկական ռազմական կոալիցիա։
Երրորդ․
«Վերելակային» դիվանագիտությամբ ոչնչացվեցին Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված ինստիտուցիոնալ ու միջազգային ուժերով երաշխավորված համաձայնությունները, որոնք վերաբերում էին սահմանային միջադեպերի մոնիտորինգին։
Ալիևը Փաշինյանի հետ բանավոր պայմանավորվածության եկավ ու չկրակեց։ Այդ հարաբերական անդորրի կարճատև շրջանն Ադրբեջանի ղեկավարն օգտագործեց շփման գծի ողջ երկայնքով ինժիներական աշխատանքներ իրականացնելու և պատերազմին պատրաստվելու համար, իսկ Փաշինյանը՝ մեր երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու փոխարեն, պառակտեց մեր ժողովրդին, ներքին պատերազմ սկսեց Հայաստանում իր քաղաքական հակառակորդների դեմ։
Կատարվեց թուրքերի վաղեմի երազանքն, ըստ որի՝ Հայաստանին ու Արցախին կարելի է հաղթել միմիայն հայերին իրար դեմ հանելու և հայ–ռուսական հարաբերությունները փչացնելու միջոցով։
Չորրորդ․
2020–ի հուլիսին տեղի ունեցած Տավուշյան ռազմական միջադեպն այնպես քարոզվեց ու հանուն մեկ մարդու փիառի այնպես ներկայացվեց, որ Ադրբեջանի համար առաջացավ կազուս–բելի՝ անխուսափելի պատերազմ սկսելու առիթ։
Տավուշյանն անտեղի ու արհեստականորեն համեմատվում էր ապրիլյան քառօրյայի հետ ու նշվում, որ ի տարբերություն 2016–ի՝ 2020–ին հայկական բանակը ջախջախեց ադրբեջանցիներին, քանի որ ռազմագործողություններն անձամբ Նիկոլ Փաշինյանն է ղեկավարել։ Այս ամենը Բաքվում քաղաքական ճգնաժամ առաջացրեց։ Ճգնաժամ, որը հաղթահարելու համար Ալիևը ստացավ «լեգիտիմ» իրավունք՝ Թուրքիային օգնության կանչելու համար: Նախկինում նման բան հնարավոր չէր։
Եթե նախկինում Ալիևի ցանկությունը Թուրքիային օգնության կանչելու հարցում մերժում էր ստանում Մոսկվայի կողմից, ապա 2020-ին Ալիևի փաստարկներին Մոսկվան չէր կարող հակազդել, քանզի «թավշյա» Հայաստանը Մոսկվային էլ էր ծաղրում և հակադրվում:
Ի դեպ, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը համոզմունք էր հայտնում, որ Թուրքիան չի միջամտի պատերազմին։ Տեսնես որտեղի՞ց այդ համոզմունքը։
Հինգերորդ․
Պատերազմը հետևանք էր նաև այն բանի, որ Երևանն Արցախի հարցով սպասումներ էր առաջացրել Բաքվի մոտ ու տվել խոստումներ։ Ալիևից ժամանակ էր խնդրվել՝ ներքաղաքական դաշտում ամրապնդվելու և դրանից հետո միայն զիջումներ կատարելու համար։ Այդ մասին պատերազմի նախաշեմին հայտարարեց Ադրբեջանի ղեկավարը։ Երևանից դա չհերքեցին։ Խոստացան պատասխանել, բայց այդ ենթադրյալ պատասխանը պարունակող և Ադրբեջանի ներքին կյանքն, իբր, ցնցող վարչապետի հարցազրույցն այդպես էլ Հ1–ով եթեր չգնաց։ Այս պատերազմն, ըստ այդմ, դարձավ նաև երկու մարդու անձնական հարաբերություններում և իշխանական աթոռի պահպանման հարցով առաջացած սուր կոնֆլիկտի հետևանք։
Ահա սրանք են այն հիմնական պատճառները, որոնք բերեցին պատերազմ ու պարտություն։
Պարտության էջը փակելու, արժանապատիվ խաղաղություն ունենալու և զարգացման էջ բացելու համար պետք են նոր մարդիկ, նոր գաղափարներ, նոր իշխանություն։ Պատերազմ ու պարտություն բերածները երբեք չեն կարող խաղաղություն հաստատել: Սա քաղաքագիտական կանոն է, ինչը կարող է չհասկանալ մեր ժողովրդի մի փոքր հատվածը, սակայն եթե մեր ժողովրդի մեծ մասը սա չհասկանա, ապա Արցախի պետականության կորստին կհաջորդի Հայաստանի պետականության կորուստը, ինչը չի կարելի թույլ տալ։
Մեզ նոր որակի երկիր է պետք, որը կկառուցենք միասի՛ն:

Андраник Теванян: «После смены власти 2018-го Турция получила возможность войти в игру»
Выступление депутата НС РА Андраника Теваняна на тему причин 44-дневной войны, поражения в ней и путей выхода из сложившейся ситуации.
Уже год как мы живем в другой Армении. Это не та новая Армения, которая нам была обещана в 2018-ом.
Это ни старая, ни новая, а идущая к своему краху Армения, которая впредь не является гарантом безопасности Арцаха. Она не является гарантом даже собственной безопасности.
Это проигравшая в войне Армения. Это Армения, оказавшаяся в руках власти, ведущей провозглашенных гордыми граждан к поражению, смерти, пленению и стране без будущего.
Эту войну и поражение обеспечила нам партия не «Будущего», а «Поражения» – вместе со своим лидером.
Была ли война неизбежна? Конечно, нет.
Война началась, а поражение было предопределено в силу следующих причин.
Первая
9-го мая 2018-го Пашинян заявил, что не будет переговариваться от имени Арцаха, так как не обладает на это мандатом, и пусть официальный Степанакерт сядет за стол переговоров. Это не было принято ни посредниками, ни Азербайджаном. Тем самым Армения осталась в одиночестве.
Заявив, что он переговаривается со своей собственной, нулевой точки и отвергнув прежние договоренности, Пашинян фактически развязал Баку руки в плане начала войны.
Более того, своим странным поведением руководитель Армении дискредитировал посредников – Россию, США и Францию, дав тем самым Турции и Азербайджану возможность заявить, будто переговорный процесс за последние 25 лет не сдвинулся с места из-за армянской стороны.
Вторая
После смены власти 2018-го последовательно портились армяно-российские стратегические отношения. Это проявилось в кампании против ОДКБ, в шагах против лично Путина и Лаврова, в политических преследованиях внутри страны, которые содержали в себе также антироссийский вектор, в заявлениях руководителя Армении, в кадровой политике Еревана, в согласии на «план Болтона».
Ухудшения армяно-российских отношений очень долго ждали в Анкаре. Смена власти 2018-го предоставила Турции шанс войти в игру, а Азербайджану – создать антиармянскую военную коалицию.
Третья
В результате «лифтовой» дипломатии были подорваны достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге и гарантированные международными силами институциональные договоренности, касающиеся мониторинга пограничных инцидентов.
Алиев пришел с Пашиняном к устным договоренностям и перестал стрелять. Этот непродолжительный период относительного затишья руководитель Азербайджана использовал для осуществления инженерных работ по всей протяженности линии соприкосновения и подготовки к войне, а Пашинян, вместо повышения обороноспособности нашей страны, расколол наш народ, начал внутри Армении войну против своих политических оппонентов.
Свершилась заветная мечта турок: Армению и Арцах можно было победить лишь посредством стравливания армян друг с другом и подрыва армяно-российских отношений.
Четвертая
Военный инцидент в Тавуше в июле 2020-го был так широко раздут и преподнесен в плане пиара одного человека, что для Азербайджана возник «казус белли» – повод для неизбежной войны.
Тавушские столкновения неуместно и искусственным образом сравнивались с Апрельской четырехдневной войной. Отмечалось, что, в отличие от 2016-го, в 2020-ом армянская армия разгромила азербайджанцев, так как военными действиями руководил лично Никол Пашинян. Все это породило в Баку политический кризис. Кризис, для преодоления которого Алиев получил «легитимное» право позвать Турцию на помощь. В прошлом подобное было невозможно.
Если в прошлом желание Алиева позвать Турцию на помощь встречало отказ Москвы, то в 2020-ом противопоставить что-либо аргументам Алиева в Москве не могли, так как «бархатная» Армения насмехалась над Москвой и противопоставлялась ей.
Кстати, руководитель фракции «Мой шаг» выражала убежденность в том, что Турция не вмешается в войну. Интересно, откуда была такая уверенность?
Пятая
Война была также следствием того, что Ереван породил у Баку ожидания в вопросе Арцаха и дал ему обещания. У Алиева было запрошено время для укрепления своих позиций на внутриполитическом поле Армении – для возможности последующих уступок. Об этом накануне войны заявил руководитель Азербайджана. Из Еревана это опровергнуто не было. Было обещано ответить, но содержащее этот предполагаемый ответ и готовившее, якобы, дестабилизировать внутреннюю жизнь в Азербайджане интервью премьера Армении так и не вышло в эфир Общественного телевидения. В данной связи эта война стала также следствием острого конфликта двух людей в межличностных отношениях и вопросе сохранения властного кресла.
Таковы основные причины, приведшие к войне и поражению.
Для закрытия страницы поражения, утверждения достойного мира и открытия страницы развития нам нужны новые люди, новые идеи, новая власть. Приведшие к войне и поражению не в состоянии утвердить мира. Это – политологическое правило, которое, возможно, позволительно не знать небольшой части нашего народа, но если его не усвоит большая часть народа, то за потерей государственности Арцаха последует также потеря государственности Армении, чего нельзя допустить ни в коем случае.
Нам нужна качественно новая страна, которую мы будет строить вместе!