Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մի շարք չլուծված խնդիրներ են մնում. ԱՄՆ Դեսպան
Միացյալ Նահանգները փորձում են հնարավորություններ գտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համագործակցության համար: Այս մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Էրլ Լիտցենբերգերը, փոխանցում է haqqin.az-ը:
Ամերիկացի դիվանագետն ակնհայտ է անվանել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մի շարք չլուծված հարցեր են մնում:
Դեսպանը նաև ասաց, որ Միացյալ Նահանգները նպաստում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև չլուծված հարցերի լուծմանը: Նա հիշեցրեց, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղարի` քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը հանդիպել է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ:
Ըստ Լիտցենբերգերի` Միացյալ Նահանգները փորձում են միավորել կողմերին, որպեսզի այդ հարցերը լուծվեն արդար և իրավահավասարորեն. «Ես գիտեմ, որ դա որոշակի ժամանակ ևևգործընթացներ կպահանջի: Մենք մեր կողմից կշարունակենք համագործակցել և օգնել կողմերին այս ուղղությամբ, որպեսզի տարածաշրջանի բնակչությունն ու երկրներն ապրեն խաղաղության և համակեցության պայմաններում»:

Между Азербайджаном и Арменией остается ряд нерешенных вопросов – посол США
США пытаются найти возможности для сотрудничества между Азербайджаном и Арменией. Об этом сказал журналистам посол США в Азербайджане Эрл Литценбергер, сообщает «haqqin.az».
Американский дипломат назвал очевидным, что между Азербайджаном и Арменией остается ряд нерешенных вопросов.
Посол также сказал, что США вносят вклад в решение неурегулированных вопросов между Азербайджаном и Арменией. Он напомнил, что в рамках 76-й сессии Генассамблеи ООН замгоссекретаря США по политическим вопросам Виктория Нуланд встретилась с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении.
По словам Литценбергера, США стараются свести стороны для того, чтобы эти вопросы были урегулированы справедливо и равноправно: «Я знаю, что для этого потребуется определенное время и процессы. Мы со своей стороны продолжим сотрудничать и помогать сторонам в данном направлении, чтобы население и страны региона жили в условиях мира и сосуществования».