Իրանը չի կարող հանդուրժել տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ու սահմանների փոփոխություններ. ԻԻՀ ԱԳ նախարար
Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հեռուստատեսային ծրագրերից մեկի եթերում, անդրադարձել է Իրանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում լարվածությանը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով farsnews.ir-ն, ԻԻՀ ԱԳ նախարարը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին պատերազմի ընթացքում ահաբեկչական որոշ հոսանքներ են տեղափոխվել «այս ճգնաժամային տարածաշրջան»։
«Սիոնիստական ռեժիմն էլ փորձեց հնարավորինս օգտագործել ստեղծված առիթը և Իրանի սահմաններին մոտ գտնվելու համար Ադրբեջանի որոշ հատվածներում ներկայություն ապահովեցին։ Մենք հենց այդ ժամանակ քաղաքական, ռազմական, անվտանգային մակարդակներում դիվանագիտական խողովակներով մեր մտահոգությունները հայտնեցինք»,-ընդգծել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարը և հավելել. «Ադրբեջանի հետ լավ ու զարգացող հարաբերություններ ունենալը մեր ուշադրության կենտրոնում է, բայց մեր սահմանների հարևանությամբ սիոնիստական ռեժիմի տարրերի ներկայությունը չենք հանդուրժելու, տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունը, սահմանների փոփոխությունը չենք կարող հանդուրժել, մենք դրա նկատմամբ մեծ զգայունություն ունենք»։
Խոսելով իրանցի վարորդների ձերբակալման մասին, Աբդոլլահիանը նշել է. «Ես Նյու Յորքում հանդիպեցի Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ։ Դիվանագիտական ճանապարհով այդ հարցի առնչությամբ մեր մտահոգությունը փոխանցեցի, հստակ ասացի, որ եթե ի վերջո որոշվել է հարկեր գանձել, սահմանափակումներ ստեղծել, ապա դիվանագիտական խողովակներով, դեսպանատան միջոցով մեզ պետք է տեղեկացնեք, որ օրինակ, ըստ Ադրբեջանի նոր օրենքների, 15 օրից, 40 օրից գործելու են այս նոր կարգավորումները։ Միաժամանակ իրանցի վարորդների ձերբակալումը բացատրություն չունի, այդ վարքագիծը չի կարող դրական մեկնաբանվել։ Սակայն մեր կառավարության քաղաքականությունը հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացումն է։ Ադրբեջանում արտաքին միջամտությունները մեզ համար շատ պարզ չեն, այդ թվում՝ սիոնիստների ու ահաբեկիչների խաղերը։ Մենք շատ ենք անհանգստանում, որ ոչ հեռու ապագայում Ադրբեջանի իշխանության համար սիոնիստներն ու ահաբեկիչները խնդիրներ կստեղծեն։
Վերջին օրերին զորավարժության անցկացմամբ սիոնիստներին ու ահաբեկիչներին ուղերձ հղեցինք։ Իհարկե, Ադրբեջանի նախագահը Իրանի հասցեին բացասական խոսքեր էր ասել, և մենք դիվանագիտական ճանապարհով մեր բողոքը հայտնեցինք։ Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպմանը ես այդ նկատառումներն ասացի, նշեցի, որ ձեր դրությունը ըմբռնում ենք, սիոնիզմի ու ահաբեկիչների վտանգը ձեր տարածքում և ձեր ու հարևան երկրների դեմ հասկանում ենք, և ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաները կշտկեն այդ հայտարարությունները։ Ի վերջո երկու ժողովուրդները վաղեմի հարաբերություններ ունեն, և չպետք է թույլ տալ, որ արտաքին խաղացողները ազդեն երկու երկրների հարաբերությունների վրա։ Դիվանագիտական խողովակներով, այդ թվում՝ Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպմանը դրական ուղերձներ ենք ստացել։ Կարծում եմ՝ այս փուլն անցնում ենք և շուտով տարանցման խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ ենք ունենալու։
Աշխարհաքաղաքական իրադրության վերաբերյալ մենք մեծ զգայունություն ունենք։ Մենք Ադրբեջանին հստակ ասել ենք, որ Իրանը ուշադրությամբ հետևում է այդ զարգացումներին, տարածաշրջանում սահմանների փոփոխությունը մեզ համար ընդունելի չէ։ Սակայն իրականությունն այն է, որ այս զարգացումների հետևում արտաքին դերակատարներ են, սիոնիստներն ու ահաբեկիչները, որոնք ցանկանում են անկայունություն առաջացնել տարածաշրջանում։ Մենք առավելագույնս օգնելու ենք, որ Ադրբեջանը, որը մեր լավ հարևանն է, չընկնի այդ թակարդը և սիոնիստների ու ահաբեկիչների գործունեության դաշտի չվերածվի, և տարածաշրջանի երկրների միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում փոփոխություններ չլինեն։ Իրանն Ադրբեջանի մեծ հարևանն է և դիվանագիտական ճանապարհով ուղերձներ ենք փոխանակել և շատ լավատես ենք։ Հնարավոր է՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաները թշնամու գործողությունների ազդեցության տակ են ընկել և նրանց որոշ հայտարարությունների արմատները այդտեղից են սկիզբ առնում։ Սակայն մենք մեծ զգայունությամբ ու վճռականությամբ հետամուտ ենք այս խնդրին և, տա Աստված, շուտով տարանցման ճանապարհին ստեղծված խնդիրները նախատեսված միջոցառումներով կվերացվեն»։

Иран не может мириться с геополитическими и пограничными изменениями в регионе – глава МИД
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян в эфире одной из телевизионных программ прокомментировал напряженность в отношениях между Ираном и Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на «farsnews.ir», глава внешнеполитического ведомства Ирана, в частности, заявил, что в ходе недавней войны в Нагорном Карабахе некоторые террористические течения были транспортированы в «этот кризисный регион».
«Сионистский режим также попытался максимально использовать представившуюся возможность и обеспечил свое присутствие в некоторых частях Азербайджана, чтобы быть поближе к иранской границе. Именно в это время по дипломатическим каналам мы выразили нашу озабоченность – на политическом и военном уровнях, а также на уровне безопасности», – сказал глава МИД Ирана.
«Хорошие и развивающиеся отношения с Азербайджаном находятся в центре нашего внимания, но мы не потерпим присутствия элементов сионистского режима у наших границ. Мы не можем мириться с геополитическими изменениями в регионе, сменой границ, мы весьма чувствительно относимся к этому», – добавил он.
Говоря об аресте иранских водителей, Абдуллахиян отметил: «В Нью-Йорке я встретился с министром иностранных дел Азербайджана. Я передал ему дипломатическим путем нашу озабоченность по этому поводу, я четко выразился, что если окончательно принято решение о сборе налогов, установлении ограничений, то по дипломатическим каналам, через посольство вы должны сообщить нам, что, например, согласно новым законам Азербайджана, эти новые положения начнут действовать через 15 дней, через 40 дней.
И в то же время задержанию иранских водителей нет объяснений, такое поведение нельзя толковать как позитивное. Однако политика нашего правительства – развивать отношения с нашими соседями. Нам не очень понятны иностранные вмешательства в Азербайджан, в том числе игры сионистов и террористов. Мы весьма обеспокоены тем, что в ближайшем будущем сионисты и террористы создадут проблемы для руководства Азербайджана.
В последние дни проведением военных учений мы направили сигнал сионистам и террористам. Конечно, президент Азербайджана сказал в адрес Ирана негативные слова, и мы выразили свой протест дипломатическим путем. Во время встречи с послом Азербайджана я высказал эти соображения, отметив: мы понимаем вашу ситуацию, мы понимаем опасность сионизма и террористов на вашей территории – для вас и соседних стран, и мы ожидаем, что официальные лица Азербайджана исправят эти заявления.
В конце концов, у двух народов давние отношения, и нельзя позволять внешним игрокам влиять на отношения между двумя странами. Мы получили положительные послания по дипломатическим каналам, в том числе на встрече с послом Азербайджана. Думаю, мы уже проходим этот этап, и скоро состоятся обсуждения, касающиеся вопроса транзита.
Мы весьма чувствительно воспринимаем и геополитическую ситуацию. Мы четко заявили Азербайджану, что Иран с пристальным вниманием следит за этими событиями, что изменение границ в регионе для нас неприемлемо. Однако реальность такова, что за этими событиями стоят внешние игроки, сионисты и террористы, которые хотят создать нестабильность в регионе. Мы сделаем все возможное, чтобы Азербайджан, наш хороший сосед, не попал в эту ловушку, не стал полем деятельности сионистов и террористов, и не было изменений международно признанных границ региона.
Иран – большой сосед Азербайджана, мы обменялись посланиями через дипломатические каналы, и мы очень оптимистично настроены. Не исключено, что официальные лица Азербайджана попали под влияние действий врага, отсюда и берут начало корни некоторых их заявлений. Но мы подходим к этому вопросу с большой чуткостью и решимостью. Даст Бог, проблемы, возникшие на пути к транзиту, вскоре будут устранены – с помощью предусмотренных мер».