Ալիևն ադեկվատ պատասխան է խոստացել Հայաստանի կողմից ականապատ տարածքների քարտեզները ստանալու դեպքում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ եթե Հայաստանն ադրբեջանական կողմին հանձնի Լեռնային Ղարաբաղում ականապատ հատվածների քարտեզները, Բաքվի պատասխանն ադեկվատ կլինի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ն, այս մասին Ալիևը խոսել է EFE-ին տված հարցազրույցում:
«Եթե նրանք (խմբ.- հայկական կողմը) դա անեն, բարի կամք դրսևորեն, մենք դրան ադեկվատ պատասխան կտանք»,-ասել է Ալիևը: Նա ընդգծել է, որ ականապատ տարածքների քարտեզները չունենալու պատճառով նախորդ տարվա ընթացքում վիրավորվել կամ մահացել է 150 ադրբեջանցի զինծառայող կամ քաղաքացիական անձ:
Ալիևը հայտարարել է նաև, որ պատրաստ է հանդիպել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Ես պատրաստ եմ և արդեն հայտնել եմ իմ դիրքորոշումը: Եթե հայկական կողմը պատրաստ է, պատրաստ եմ և ես: Մենք մեկ հանդիպում ունեցել ենք այս տարվա սկզբին՝ եռակողմ ձևաչափով՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով: Ես պատրաստ եմ Փաշինյանի հետ բանակցություններին ցանկացած ժամանակ, երբ պատրաստ կլինի նա»,-ասել է Ալիևը:

Алиев обещал дать адекватный ответ, если Армения передаст карты минных полей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что если Армения передаст азербайджанской стороне карты минных полей в Нагорном Карабахе, ответ Баку будет адекватным. Как передает «Арменпресс», об этом Алиев рассказал в интервью EFE.
«Если они сделают это, проявят добрую волю, мы дадим адекватный ответ», – сказал Алиев.
Он подчеркнул, что в прошлом году из-за отсутствия у них карт минных полей было ранено или погибло 150 азербайджанских военнослужащих или мирных жителей.
Алиев также заявил, что готов к встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Я готов, и я уже высказал свою позицию. Если армянская сторона готова, готов и я. В начале этого года мы уже провели одну встречу в трехстороннем формате – по приглашению президента России Владимира Путина. Я готов к переговорам с Пашиняном, когда будет готов он», – сказал Алиев