Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության բնակիչներն ութ կնոջ են այրել՝ մեղադրելով նրանց կախարդության մեջ: Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը՝ հղում անելով տեղի իրավապաշտպաններին:
Աղբյուրի տվյալներով՝ տեղի բնակիչները «կախարդների որս» են իրականացրել: Իրավաբանները նշում են, որ 2021 թվականի հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին ավելի քան 300 կին է մեղադրվել կախարդության մեջ: Մասնագետները կատարվածի պատասխանատվությունը դրել են երկրի ղեկավարության վրա, որը միջոցներ չի ձեռնարկում:
«Ոստիկանությունը և արդարադատության համակարգը չի կատարում իր աշխատանքը»,-նշել է սոցիոլոգիայի պրոֆեսոր Բոսկո Մուչուկիվան: Իրավապաշտպանների խոսքով՝ «կախարդների» հայտնաբերմանն ուղղված գործողությունների զոհ է դարձել 8 կին, որոնց այրել են խարույկի վրա:
Կոնգոյում 8 կնոջ ողջ-ողջ այրել են

Жители Демократической Республики Конго сожгли 8 женщин, обвинив их в колдовстве, пишет «The Guardian» со ссылкой на местных правозащитников.
По словам автора статьи, местные жители устроили «охоту на ведьм». Юристы утверждают, что с июня по сентябрь 2021 года более 300 женщин были обвинены в колдовстве. Специалисты возложили ответственность за происходящее на руководство страны, не желающее принимать меры.
«Полиция и система правосудия не выполняют свою работу», – подчеркнул профессор социологии Боско Мучукиву.
Правозащитники добавили, что для выявления «ведьм» жители используют данные «колдунов» (баджакази). Именно их жертвами стали 8 женщин, которых сожгли на костре.
По словам юристов, найти виновников убийств в таких случаях непросто – лидеры общин покрывают причастных к сожжению.
В Конго «за колдовство» заживо сожгли 8 женщин