Համայնքների խոշորացման գործընթացի օրինականության հարցով «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախագահ Արմեն Սարգսյանին առաջարկել են դիմել ՍԴ
ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել․
«2021 թվականի սեպտեմբերի 24-ի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, առանց որևէ այլ կողմի, այդ թվում Ազգային ժողովում ներկայացված ընդդիմության կարծիքը լսելու, քննարկելու և հաշվի առնելու, հապճեպ և ակնհայտ շտապողականությամբ ընդունվել է «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Համայնքների խոշորացման այս վիճահարույց գործընթացի հետ կապված՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները դիմել են նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ առաջարկելով օգտվել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության հոդված 129-ի 1-ին մասով սահմանված իրավունքից ու հնարավորությունից և դիմել Սահմանադրական դատարան՝ հիշյալ օրենքների Սահմանադրության հետ համապատասխանությունը որոշելու հարցով։
Շուրջ 8 էջում շարադրված հիմնավորումներում նշված են այն գործոններն ու փաստարկները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ նախագահի կողմից՝ ՍԴ դիմելու համար:
Նշենք, որ ի տարբերություն Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավասություն ունեցող մյուս սուբյեկտների՝ ՀՀ նախագահը լիազորված է նախնական սահմանադրական վերահսկողությամբ՝ այն է՝ մինչև ԱԺ կողմից ընդունված օրենքի ստորագրումը այն ՍԴ-ում վիճարկել, որը թույլ է տալիս կանխել առերևույթ հակասահմանադրական օրենքի ներմուծումը ՀՀ իրավական համակարգ՝ դրանից բխող բազմաթիվ բացասական դրսևորումներով»:

Фракции «Армения» и «Честь имею» предложили Армену Саргсяну обратиться в КС в связи с принятием спорного закона об укрупнении общин
На внеочередном заседании Национального собрания 24 сентября 2021 года, без предварительных слушаний, обсуждения, не учитывая мнения парламентской оппозиции и глав общин, были поспешно приняты поправки к закону «Об административно-территориальном делении Республики Армения» и прилагаемый к нему полный пакет законопроектов.
В связи со спорным процессом укрупнения общин фракции «Армения» и «Честь имею» обратились к президенту Армену Саргсяну с предложением воспользоваться правом и возможностью, определенными частью 1 статьи 129 Конституции Республики Армения обратиться в Конституционный суд для определения соответствий при выполнении данного решения.
В обоснованиях, изложенных примерно на 8 страницах, перечислены факторы и аргументы, которые могут стать основанием для обращения президента в Конституционный суд.
Следует отметить, что, в отличие от других субъектов, имеющих право обратиться в Конституционный суд, президент Республики Армения уполномочен осуществлять предварительный конституционный контроль, то есть оспорить принятый в НС закон до его подписания, что позволяет предотвратить введение неконституционного закона со многими негативными последствиями.