Պատերազմի պարտության պատճառների հիմքում տգիտությունն է. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը 5-րդ ալիքի եթերում անդրադարձել է պատերազմը ծնող հիմնական պատճառներին․
1․ պաշտոնական Երևանի փաստացի դուրս գալը հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացից (Փաշինյանը 2018–ի մայիսի 9–ին Ստեփանակերտում հայտարարեց, որ ինքը չի բանակցելու Արցախի անունից, քանզի դրա մանդատը չունի, ինչը չընդունվեց և՛ ՄԽ համանախագահող միջնորդների, և՛ Ադրբեջանի կողմից, ինչի արդյունքում ՀՀ–ն մնաց մենակ),
2․ հայ–ռուսական հարաբերությունների վատացումը,
3․ 2020–ի տավուշյան մարտերի փիառը և Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակի վրա ազդելու ՀՀ իշխանությունների ցանկությունը,
4․ հայ–ադրբեջանական ռազմաքաղաքական բալանսի խախտումը (2020–ի հունիսին Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ կնքեց «Բայրաքթարները» գնելու գործարք, ինչը փոխեց ուժերի հարաբերակցությունը)։

В основе причин поражения в войне лежит невежество – Андраник Теванян (видео)
Депутат НС Андраник Теванян в эфире 5-го телеканала обратился к основным породившим войну причинам. Среди них:
1. фактический выход официального Еревана из переговорного процесса по урегулированию конфликта (9-го мая 2018 года Пашинян заявил в Степанакерте, что что он не будет переговариваться от имени Арцаха, так как не имеет на это мандата, что не было принято ни посредниками в лице сопредседателей Минской группы ОБСЕ, ни Азербайджаном, в результате чего РА осталась в одиночестве),
2. ухудшение армяно-российских отношений,
3. пиар тавушских столкновений 2020-го и желание властей РА повлиять на внутриполитическую ситуацию в Азербайджане,
4. нарушение военно-политического баланса между Арменией и Азербайджаном (в июне 2020-го Азербайджан подписал с Турцией сделку о приобретении «Байрактаров», что изменило соотношение сил).