Մեկ տարի առաջ այս օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Արցախի ուղղությամբ։ Ադրբեջանական ուժերը ինտենսիվ կրակի տակ էր պահում Արցախի ամբողջ տարածքը, ռմբակոծվում էր նաև Ստեփանակերտը։
44 օր տևած պատերազմի ընթացքում, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվեց մոտ 4000 հայ զինծառայող, հայկական կողմն ունեցավ տարածքային հսկայական կորուստներ։
Պատերազմն ավարտվեց նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ համաձայնագրով, որով Ադրբեջանին անցան Քարվաճառը, Ակնան, Բերձորը՝ բացառությամբ Լաչինի միջանցքի, նաև Շուշին, Հադրութը, Ասկերանի և Մարտակերտի շրջանի որոշ գյուղեր։
Մինչ օրս Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից հայ զինծառայողների մարմիններ են հայտնաբերվում։ Ադրբեջանը շարունակում է պահել հայ ռազմագերիներին, կան հարյուրավոր անհետ կորածներ։
Այսօր ժամը 11։00-ին Հայաստանում և լռության րոպե է հայտարարված՝ ի հիշատակ պատերազմում զոհված հայ զինծառայողների։
Հիշատակի միջոցառումներ ու երթեր են անցկացվում դեռևս երեկվանից։
44-օրյա պատերազմից անցել է 1 տարի

Прошел ровно год с начала 44-дневной войны в Арцахе
27 сентября 2020 года ВС Азербайджана, при участии Турции и завербованных сирийских наемников и террористов, инициировали агрессию против Арцаха на фронте и в тылу с применением ракетно-артиллерийского вооружения, тяжелой бронетехники, боевой авиации и запрещенных видов вооружений (кассетные бомбы, фосфорное оружие). Удары были нанесены и по территории Армении – как по военным объектам, так и по гражданским.
9 ноября 2020 года лидеры РФ, Азербайджана и Армении подписали заявление о прекращении всех военных действий в Арцахе, согласно которому, стороны останавливаются на занятых ими позициях. Азербайджану перешли город Шуши, Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский районы за исключением 5-километрового коридора, соединяющего Карабах с Арменией. Вдоль линии соприкосновения в Карабахе и вдоль Лачинского коридора развернут миротворческий контингент РФ.
По официальным данным, потери Армении и Арцаха в войне составили около 5 тысяч погибшими, более 10 тысяч ранеными, точное число без вести пропавших и военнопленных до сих пор не сообщается.
Накануне в Ереване и Степанакерте прошло многотысячное факельное шествие в память о погибших воинах 44-дневной войны. Сегодня в 11:00 будет объявлена минута молчания…