Երեխաները Արցախի ֆուտբոլի հավաքականի խաղացողներ են՝ 15-16 տարեկան․ նոր մանրամասներ (տեսանյութ)
Մենք ինքներս պետք է ստեղծենք մեր երեխաների, մեր իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության երաշխիքներ: Մինչև դա չանենք, ադրբեջանական զինված ծառայողները միշտ էլ գործելու են այսպիսի հանցանքներ, թույլ են տալու սանձարցակ պահվածք: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը և կցել տեսանյութը, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները կանգնեցրել հայկական ավտոբուսը:
«Միշտ լինելու է անորոշություն: Գրեթե 1 տարի է, ինչ խնդիրների մասին այդքան զգուշացնում եմ կոնկրետ փաստերով:
Այս տեսանյութում ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողները կանգնեցրել են երեխաներ տեղափոխող քաղաքացիական ավտոբուս: Երեխաներն Արցախից են, որ երթևեկում են Որոտանի ճանապարհով: Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ Գեղամ Ստեփանյանի հետ համատեղ պարզել ենք, որ երեխաները Արցախի ֆուտբոլի երեխաների հավաքականի խաղացողներ են՝ 15-16 տարեկան: Ադրբեջանական ծառայողները՝ զինված ու դիմակավորված, ստուգել են երեխաների հեռախոսները՝ ինչ-որ տեսանյութեր գտնելու պատրվակով: Երեխաների ավտոբուսն այդպես պահել են 10-15 րոպե: Այդ ընթացքում նաև ավտոբուսի վրայից դանակով քերել են Արցախի դրոշը:
Ադրբեջանական աղբյուրները հպարտությամբ տարածում են այս տեսանյութը: Բայց այստեղ հարցը պահվածքն է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները ցուցաբերում են երեխաների նկատմամբ, երեխաներին բացահայտ ահաբեկելու նպատակ՝ դիմակով ու զինված:
Հիմա էլ տեսանյութը տեղադրել են ադրբեջանական սոցիական ցանցերում, ու այն ուղեկցվում է երեխաներին ուղղված լկտի վիրավորանքներով, հայերին սպանելու կոչերով և խորքային ատելությամբ:
Այս ամենը տարիների պետական հովանավորչությամբ ադրբեջանական հայատյացության քաղաքականության արդյունք է: Ապացույցները մենք փաստագրել ենք»,- գրել է Թաթոյանը:

Детям из остановленного азербайджанцами автобуса было по 15-16 лет – омбудсмен (видео)
Вооруженные представители азербайджанских ВС остановили автобус, перевозивший детскую футбольную команду из Арцаха, проверяли телефоны и соскребли флаг Арцаха, нарисованный на транспортном средстве. Об этом на своей странице в «Facebook» сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Мы сами должны создавать гарантии безопасности для нас и наших детей. Пока мы этого не сделаем, азербайджанские военные всегда будут совершать такие злодеяния, позволять себе разнузданное поведение. Всегда будет неопределенность», – написал омбудсмен.
Татоян напомнил, что уже чуть менее года он едва ли не каждый день демонстрирует конкретные доказательства нарушений со стороны азербайджанских ВС.
Что касается последнего инцидента, то на распространившемся в соцсетях видео видно, как вооруженные азербайджанцы в масках останавливают гражданский автобус, перевозящий детей из Арцаха и проезжающий по воротанской дороге.
Татоян и его арцахский коллега Гегам Степанян выяснили, что речь идет об игроках детской сборной Арцаха по футболу – им по 15-16 лет, отметил защитник прав человека.
«Вооруженные азербайджанские служащие проверяли телефоны детей под предлогом поиска каких-то видео. Так автобус продержали 10-15 минут. За это время с автобуса ножом соскребли также флаг Арцаха. Азербайджанские источники с гордостью распространяют это видео», – отметил Татоян.
Омбудсмен обращает внимание на то, как вооруженные азербайджанцы ведут себя с детьми, добавляя, что комментарии под размещенным в соцсетях видеоролике полны оскорблений, слов ненависти, призывов убивать армян и пронизаны глубокой ненавистью.
Все это – результат армяноненавистнической политики, проводимой в Азербайджане на государственном уровне. Доказательства зафиксированы, заключил Арман Татоян.