Ինչու է Ալեն Սիմոնյանը դարձել ադրբեջանական մամուլի սիրելին
2020–ի նոյեմբերի 9–ին ֆորմալ առումով պատերազմը դադարեցվել է, բայց դրա հետևանքները դեռ երկար են զգացնել տալիս ու տալու։
Նիկոլ Փաշինյանի բերած պատերազմի ու խայտառակ պարտության հետևանքներից են, տարբեր գնահատականներով, մինչև 200–ի հասնող մեր գերիները ադրբեջանական բանտերում։ Պաշտոնապես հստակ թիվ գերիների մասով չկա։ Չկա նաև հստակություն, թե երբ նրանք ազատ կարձակվեն։
Իր իշխանության վերարտադրության հարցով մտահոգված Նիկոլը նախընտրական փուլում հայտարարում էր, որ մեր գերիները, հանուն հայրենիքի (դե՛, հանուն իր աթոռի, էլի՛) կարող են 1–2 ամիս էլ դիմանալ։
Այդ 1–2 ամիսն անցավ, Նիկոլը մնաց աթոռին, բայց գերիները չկան։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը զեկույց էր ներկայացրել այն մասին, թե ինչ սարսափելի կտտանքների ու նվաստացումների են ենթարկվում մեր գերիները։ Նրան հղում անելով՝ ԱԺ–ում էլ հնչեցվեցին նախորդ դարավերջում Բաքվում ու Սումգայիթում գազանություններով աչքի ընկած ադրբեջանցիների ներկայիս ժառանգների վայրագությունների մասին։
Ճշմարտությանը զարմանալիորեն հակադրվեց ԱԺ խոսնակ նշանակված Ալեն Սիմոնյանը։ Նա «հորինվածտեսարաններ» որակեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի ասածները։ Ասել է թե՝ Ալեն Սիմոնյանը կրկնեց ադրբեջանական քարոզչամեքենայի այն թեզն, ըստ որի՝ Ադրբեջանում հայ կալանավորների հանդեպ ոչ մի անմարդկային բան ու հանցագործություն չի իրականացվում։
Ադրբեջանական մամուլը վերջին օրերին հեղեղված է Ալեն Սիմոնյանից մեջբերումներով։ Նա դարձել է ադրբեջանցիների սիրելին, քանզի հայ գերիների մասով Ալիևի վարչախմբի գազանություններն ու հանցագործությունները նա համարում է «հորինված տեսարաններ»։
Հունական կղզիներում գերթանկարժեք փարթիների սիրահար Ալեն Սիմոնյանից այլ բան չէր էլ սպասվում։ Նա Նիկոլ Փաշինյանի իսկական թիմակիցն է։ Նիկոլն օրինաչափ ու լեգիտիմ է համարում ադրբեջանցիների գործողությունները Հայաստանի տարածքում, իսկ Ալենն էլ հայտարարում է, որ հայ գերիների դեմ ադրբեջանցիների սրիկայությունները «հորինված» են։
Ճշմարտությանը զարմանալիորեն հակադրվեց ԱԺ խոսնակ նշանակված Ալեն Սիմոնյանը։ Նա «հորինված տեսարաններ» որակեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի ասածները։ Ասել է թե՝ Ալեն Սիմոնյանը կրկնեց ադրբեջանական քարոզչամեքենայի այն թեզն, ըստ որի՝ Ադրբեջանում հայ կալանավորների հանդեպ ոչ մի անմարդկային բան ու հանցագործություն չի իրականացվում։

Почему Ален Симонян стал любимчиком азербайджанской прессы
Одним из последствий принесенной Николом Пашиняном войны и позорного поражения, по различным оценкам, являются около 200 армянских пленных, удерживаемых в азербайджанских тюрьмах. Четкой официальной цифры по части пленных нет. Нет также ясности, когда они будут освобождены.
Озабоченный воспроизводством своей власти Никол на предвыборном этапе заявил, что наши пленные могут потерпеть во имя родины (знай – егокресла) еще месяц-другой.
Этот месяц-другой прошел, Никол остался в своем кресле, но пленных всё нет.
Защитник прав человека РА представил доклад на тему того, каким ужасным пыткам и унижениям подвергаются наши пленные. Ссылаясь на него, в НС озвучили тему зверств, совершенные нынешними наследниками азербайджанцев, осуществивших армянские погромы в Баку и Сумгаите в конце прошлого века.
Этой правде удивительным образом воспротивился назначенный спикером НС Ален Симонян. Он назвал слова омбудсмена «выдуманными сценами». То есть Ален Симонян повторил тот тезис азербайджанского агитпропа, согласно которому в Азербайджане к армянским пленным никакого бесчеловечного отношения не проявляется, никаких преступлений не совершается.
В последние дни азербайджанская пресса наводнена цитатами Алена Симоняна. Он стал любимчиком азербайджанцев, так как он считает зверства и преступления алиевского режима по части армянских пленных «выдуманными сценами».
Ничего другого от любителя супердорогостоящих тусовок на греческих островах АленаСимоняна и не ожидалось. Он – настоящий член команды Никола Пашиняна. Последний считает действия азербайджанцев на территории Армении закономерными и легитимными, а Ален заявляет, что скотство азербайджанцев в отношении армянских пенных «выдумано».
9-го ноября 2020-го война формально остановилась, но последствия этого будут сказываться еще долго.
Озабоченный воспроизводством своей власти Никол на предвыборном этапе заявил, что наши пленные могут потерпеть во имя родины (знай – его кресла) еще месяц-другой.
Ничего другого от любителя супердорогостоящих тусовок на греческих островах Алена Симоняна и не ожидалось. Он – настоящий член команды Никола Пашиняна. Последний считает действия азербайджанцев на территории Армении закономерными и легитимными, а Ален заявляет, что скотство азербайджанцев в отношении армянских пенных «выдумано».