«Հայաստան» խմբակցությունը պատգամավորներին տրվող պարգևատրումները գնահատում է վիրավորանք ՀՀ քաղաքացուն
Հայտարարություն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի սեպտեմբերի 16-ի կարգադրությամբ` Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ Ազգային ժողովի պատգամավորներին վճարվել է պարգևավճար:
Այսօր երբ հարյուրավոր անհետ կորածներ և չգտնված աճյուններ ունենք, երբ հազարավոր որդեկորույս ծնողներ չեն կարողանում հաղթահարել իրենց ցավը և վիշտը, երբ մեր բազմահազար քաղաքացիներ չեն կարողանում ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնություն առողջապահության պետպատվերի գումարների սպառման պատճառով, այս իշխանությունը, քաղաքացիների խնդիրները մի կողմ թողած, լծված են գունագեղ տոնակատարություններ կազմակերպելու և պարգևատրումների գործին:
«Հայաստան» խմբակցությունը խստագույնս դատապարտում է գործող վարչախմբի գործելաոճը: Խմբակցությունը չափազանց կարևորում է ազգային արժանապատվությունը և հատկապես խոցված ինքնիշխանության պայմաններում անկախության օրվա կապակցությամբ պատգամավորներին տրվող պարգևատրումները գնահատում է վիրավորանք ՀՀ քաղաքացուն:
Հաշվի առնելով, որ մենք այդ որոշումը համարում ենք ապօրինի, ինչպես նաև այն, որ այն տարածվում է նաև մեր խմբակցության պատգամավորների վրա, հայտարարում ենք, որ մենք չենք օգտագործելու այդ միջոցները, միաժամանակ պարգևավճարների օրինականությունը վիճարկելու ենք դատարանում: Բացի դրանից` կատարվածին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով դիմելու ենք իրավապահ մարմիններին:

Фракция «Армения» расценивает премирование депутатов как оскорбление граждан РА
«По распоряжению председателя Национального собрания Республики Армения от 16 сентября, в связи с 30-летием независимости Республики Армения депутатам Национального собрания выплачена премия.
Сегодня, когда у нас есть сотни без вести пропавших и не найденных останков, когда тысячи родителей, потерявших сыновей, не могут преодолеть свою боль и горе, когда наши тысячи граждан не могут получить необходимую медицинскую помощь по госзаказу, так как выделенная сумма закончилась, эта власть, оставив в стороне указанные проблемы, занята организацией красочных празднеств и награждениями.
Фракция «Армения» строго осуждает стиль работы действующего режима. Фракция придает большое значение национальному достоинству и, в особенности в условиях уязвленного суверенитета, расценивает премирование депутатов по случаю Дня независимости как оскорбление граждан РА.
Учитывая то, что мы считаем это решение незаконным, а также то, что оно распространяется и на депутатов нашей фракции, заявляем, что мы не будем использовать эти средства, одновременно оспорим законность премий в суде. Кроме того, с целью дать уголовно-правовую оценку случившемуся мы обратимся в правоохранительные органы», – говорится в заявлении.