Տաջիկստանում մեկնարկել է ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների նեղ կազմով նիստը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների նեղ կազմով նիստը մեկնարկել Է սեպտեմբերի 16-ին Դուշանբեում: Այդ մասին հաղորդում Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահությունը համընկել Է արտակարգ մարտահրավերների և սպառնալիքների ժամանակաշրջանի հետ, որոնց բախվում Է հավաքական անվտանգության տարածաշրջանը, հայտարարել Է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը՝ բացելով նիստը:
«Այդուհանդերձ, Տաջիկստանը ՀԱՊԿ-ի գործընկերների աջակցությամբ հետևողականորեն կատարել Է նախագահության գործառույթները»,-ասել Է նա:
Ռահմոնի խոսքով՝ հաջողվել Է ապահովել քաղաքական փոխգործակցության բարձր մակարդակը, ապահովել արտաքին քաղաքական դիրքորոշումների համակարգումը:
«Մենք կշարունակենք հայտարարությունների ընդունումը միջազգային ու տարածաշրջանային օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ»,-հայտարարել Է նա: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժուղովին մասնակցում Է տեսակապով:

В Таджикистане началось заседание глав государств-членов ОДКБ
Заседание глав государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности началось в четверг в Душанбе, сообщает РИА «Новости».
Председательство Таджикистана в ОДКБ совпало с периодом чрезвычайных вызовов и угроз, с которым столкнулся регион коллективной безопасности, заявил президент Таджикистана Эмомали Рахмон, открывая заседание.
«Тем не менее Таджикистан при поддержке партнеров по ОДКБ последовательно выполнял функции председательства», – сказал он.
По словам Рахмона, удалось обеспечить высокий уровень политического взаимодействия, обеспечить координацию внешнеполитических позиций. «Мы продолжим принятие заявлений по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня», – заявил он.