Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցիները կանգնեցրել ու ստուգել են երեք հայկական բեռնատար
Նախօրեին Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցիները կանգնեցրել ու ստուգել են երեք հայկական բեռնատար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Գորիսի փոխքաղաքապետ Կարեն Քոչարյանը՝ նշելով, որ նման ահազանգ ստացել է վարորդներից։
«Երեկ ինձ Կապանից ասել են, որ հայկական երեք բեռնատար են ստուգել։ Հարյուր տոկոսանոց չէ, բայց տեղեկացրել են վարորդները»։
Հայկական բեռնատարները Գորիսից Կապան էին ուղևորվում։ Քոչարյանը նշեց, որ հայ վարորդներից ադրբեջանցիները գումար չեն պահանջել, թե ինչո՞ւ են կանգնեցրել հայկական բեռնատարները, դեռ պարզ չէ։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ից ադրբեջանցիները Գորիս-Կապան ճանապարհին կանգնեցնում ու ստուգում են իրանական բեռնատարները, գումար գանձում վարորդներից։ Քոչարյանը նշեց, որ անցակետում ստուգումների պատճառով Սյունիքում մեծ հերթեր են գոյացել։ Հավելեց, որ տեղյակ չէ՝ ճանապարհին ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու ուղղությամբ բանակցություններ վարվում են, թե ոչ։
Նախօրեին նաև տեղեկացրել էինք, որ ադրբեջանցիները ՀՀ տարածքում Իրանից Հայաստան եկող ավտուբուս են կանգնեցրել։ Ադրբեջանական կողմը պնդում է՝ իր տարածքն է, իսկ հայկական կողմը դրան չի հակազդում։

На трассе Горис-Капан азербайджанцы остановили и досмотрели 3 армянские фуры
Накануне азербайджанцы остановили и досмотрели 3 фуры, принадлежащие армянам. Об этом «ФактИнфо» сообщил заместитель мэра Гориса Карен Кочарян, отметив, что сигнал получен им от водителей.
«Вчера мне сообщили из Капана, что были досмотрены 3 армянские фуры. Информация не проверена, но об этом сообщили мне водители», – рассказал он.
Армянские фуры направлялись из Гориса в Капан. По словам Кочаряна, денег азербайджанцы не требовали, причина, по которой машины были остановлены, пока непонятна.
Напомним, что с 12 сентября азербайджанцы останавливают и досматривают иранские фуры, проезжающие по трассе Горис-Капан, а также взимают с них плату. Кочарян отметил, что из-за проверок на пропускном пункте в Сюнике образовались огромные очереди. Он также добавил, что не в курсе, ведутся ли какие-либо переговоры для разрешения создавшейся на дороге ситуации.
Ранее поступила информация о том, что на территории Армении азербайджанцы остановили автобус, едущий из Ирана в Армению. Азербайджанская сторона утверждает, что это ее территория. Армянская сторона никаких действий не предпринимает.