Համազգային չապաքինված ցավի մթնոլորտում «գունեղ տոնակատարության» մասին խոսելը անարգանք է զոհերի հիշատակին. «Հայաստան» դաշինքը՝ Սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարության մասին
ԱԺ «Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել Սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարությունների վերաբերյալ Կառավարությա նիստում արված հայտարարության վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Կառավարության վերջին նիստում հայտարարվեց սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում կազմակերպվող «մասշտաբային և գունագեղ տոնակատարության» մասին։
Անառարկելիորեն, Սեպտեմբերի 21-ը մեր ազգային, պետական տոնացույցի ամենաարժեքավոր օրերից է։ Ուղիղ երեսուն տարի առաջ՝ 1991 թ․ սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի ժողովուրդը քվեարկեց անկախ պետություն ստեղծելու օգտին: Անցնող տարիները պետականաշինության, մեր հաղթանակներն ամրապնդելու ժամանակներ էին, և մեր հավաքական ճիգն ուղղված էր անցած ճանապարհն արժևորելու, մեր բացթողումները խմբագրելու և համազգային կամքով արժանապատիվ ապագա կառուցելու նպատակին։ Ավաղ, վերջին երեք տարիները և, հատկապես, 44-օրյա պատերազմը ոչ միայն խաթարեցին մեր պետականության ընթացքը, այլև անդառնալի մարդկային, ազգային-պետական կորուստների մատնեցին մեր հասարակությանը՝ երկիրը կանգնեցնելով անորոշ ապագայի առջև։
Այսօր հազարավոր զոհերի, խոցված ինքնիշխանության, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների, գերիների, համազգային չապաքինված ցավի մթնոլորտում «գունեղ տոնակատարության» մասին խոսելը կոռեկտ չէ: Այն անարգանք է մեր զոհերի հիշատակին և արդարացիորեն հարուցել է հերոս տղաների ծնողների, ընտանիքի անդամների և մեր հասարակության վրդովմունքը։
Մենք չենք հրաժարվում մեր անկախությունն արժևորելու խորհրդից, բայց դրա լավագույն դրսևորումը պիտի լիներ մեր պետականության ամրագրումը, պետական և ազգային ինստիտուտների նկատմամբ իշխանության նախաձեռնած հետևողական կազմաքանդման և նսեմացման արշավի դադարեցումը, երկրում համերաշխության մթնոլորտի ձևավորումն ու սպառնալիքների իրական դիմագրավումը։
Համոզված ենք, որ Անկախության 30-ամյակի առիթով պետական հանձնաժողով ձևավորելու պայմաններում կարելի էր երկրում ստեղծված բարոյահոգեբանական մթնոլորտին համարժեք համեստությամբ արժևորել տոնը։
«Հայաստան» դաշինքը, միաժամանակ, հայտարարում, որ իր քաղաքական ողջ կարելիությունները ծառայեցնելու է մեր պետականության ամրապնդմանն ու ազգային շահերի սպասարկմանը»։

Неприемлемо говорить о «красочном празднестве» в нынешних условиях – блок «Армения»
Неприемлемо говорить о «красочном празднестве» в условиях наличия тысяч жертв, подорванного суверенитета, серьезных вызовов безопасности, пленных, неисцеленной общенациональной боли. Об этом говорится в заявлении блока «Армения».
«На последнем заседании правительства было объявлено об организуемом 21 сентября на площади Республики «масштабном и красочном празднестве».
Безоговорочно, 21 сентября – один из самых ценных дней нашего национального, государственного календаря. Ровно 30 лет назад, 21 сентября 1991 года, народ Армении проголосовал за создание независимого государства.
Минувшие годы были временем построения государства, укрепления наших побед, и наши коллективные усилия были направлены на переоценку пройденного пути, устранение упущений и построение достойного будущего общенациональной волей.
Увы, последние три года и, в особенности, 44-дневная война, не только подорвали развитие нашей государственности, но и привели к необратимым человеческим, национально-государственным потерям, поставив страну перед неопределенным будущим.
Сегодня на фоне тысяч жертв, подорванного суверенитета, серьезнейших вызовов безопасности, пленных, в атмосфере общенациональной неисцеленной боли говорить о «красочном празднестве» – некорректно. Это неуважение к памяти наших жертв, что справедливо вызвало возмущение родителей, членов семей павших героев и нашего общества.
Мы не отказываемся от ценности нашей Независимости, но лучшим проявлением этого должны были стать укрепление нашей государственности, прекращение последовательной кампании власти по разрушению и унижению государственных и национальных институтов, формирование в стране атмосферы солидарности и реальное противостояние угрозам.
Убеждены, что в условиях формирования государственной комиссии по случаю 30-летия Независимости можно было отметить праздник с соразмерной создавшейся в стране морально-психологической атмосфере скромностью.
Блок «Армения», вместе с тем, заявляет, что все свои политические возможности направит на укрепление нашей государственности и обслуживание национальных интересов», – отмечается в заявлении.