Աղվան Հովսեփյանը կալանավորվել է
«Մենք անպայման բողոք ենք ներկայացնելու Վերաքննիչ դատարան, ուղղակի որոշումը դեռ չենք ստացել։ Երեկ հրապարակվել է դատարանի որոշման եզրափակիչ մասը։ Որոշումը ստանալուն պես կծանոթանանք դրան, ինչից հետո բողոք կներկայացնենք»,-նշեց Ռաֆայելյանը։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
Սեպտեմբերի 7-ին տարածված հաղորդագրության մեջ նաև ասվում էր, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը, զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը։ Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել էր։

Агван Овсепян арестован
Бывший председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян арестован. Об этом «Арменпресс» сообщил адвокат Агвана Овсепяна Сасун Рафаелян.
«Мы обязательно подадим иск в Апелляционный суд, просто решения суда мы пока не получили. Вчера была опубликована заключительная часть решения суда. После получения решения мы ознакомимся с ним, после чего представим иск», – отметил Сасун Рафаелян.
Сочетание достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, расследуемому Специальной следственной службой Армении, подтвердило, что Агван Овсепян получил особо крупную взятку в размере 190.000.000 драмов и обманным путем совершил хищение в особо крупном размере 800.000.000 драмов. А. Овсепяну также предъявлено обвинение в отмывании денег в особо крупном размере – 1.299.404.414 драмов (отмывание денег).
В распространенном 7 сентября сообщении также говорилось, что Агван Овсепян, с 18 марта 2004 г. по 13 сентября 2013 г., занимая должности Генерального прокурора РА, а с 18 июля 2014 г. по 11 июня 2018 г. – председателя Следственного комитета РА, в указанный период фактически принимал участие в делах руководства ряда Обществ с ограниченной ответственностью. Агван Овсепян обвиняется в совершении вышеуказанных преступных деяний по статье 310 УК РА, части 4 статьи 311, части 2, части 3 статьи 178, части 1, части 3 статьи 190, части 3 статьи 3, пункта 1 (3 эпизода).