Սեպտեմբերի 15-ից մեկնարկելու են եռամսյա վարժական հավաքներ․ խուսափելն առաջացնելու է քրեաիրավական հետևանքներ․ ՊՆ
ՀՀ կառավարության 2021 թվականի սեպտեմբերի 2-ի N 1409 - Ն որոշմամբ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը հայտարարվում է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա նոր վարժական հավաքներ: Ըստ անհրաժեշտության, հավաքների մասնակիցները կներգրավվեն նաև մարտական հերթապահության։
Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման նպատակով:
Հավաքներին մասնակցելու ողջ ընթացքում քաղաքացիները կհամարվեն զինծառայողներ, կօգտվեն զինծառայողների համար սահմանված բոլոր բավարարումներից և սոցիալական արտոնություններից, կպահպանվեն նրանց քաղաքացիական աշխատատեղերը, ինչպես նաև հավաքների յուրաքանչյուր ամսվա համար կստանան վարձատրություն՝ նշանակված զինվորական պաշտոնի համար նախատեսված պաշտոնային դրույքաչափով՝ կախված զինվորական կոչումից և մի շարք այլ գործոններից։
Հավաքներին մասնակցությունը, օրացուցային հաշվարկով, կներառվի քաղաքացու զինվորական ծառայության կամ աշխատանքային ընդհանուր ստաժում: Հավաքներից խուսափելը առաջացնելու է քրեաիրավական հետևանքներ:

С 15 сентября в Армении проводятся очередные учебные сборы: Минобороны напоминает об уголовной ответственности за уклонение
Решением правительства от 2 сентября с 15 сентября в республике проводятся очередные учебные сборы длительностью три месяца. Сборы проводятся для рядовых, прапорщиков и офицерского состава запаса первой группы резерва. По мере необходимости участники сборов будут привлечены также к боевому дежурству.
В течение всего периода участия в сборах граждане будут считаться военнослужащими, пользоваться всем установленным для военнослужащих довольствием и социальными льготами, будут сохранены их гражданские рабочие места, а также за каждый месяц сборов получат вознаграждение по ставке должностного оклада, предусмотренной для назначенной военной должности, в зависимости от воинского звания и ряда других факторов.
Минобороны также на всякий случай напомнило об уголовной ответственности за отказ от участия в сборах.