Վանաձորում 5 000-ամյա սալարկղային դամբարաններ են հայտնաբերվել
Վանաձորի ջրամատակարարման համակարգի արդիականացման շինարարական աշխատանքների ընթացքում Խնձորուտ 2-րդ փողոց տեղամասում հայտնաբերվել են սալարկղային դամբարաններ ակնադիտական զննությամբ՝ Ք. ա. 3-րդ հազարամյակի։
Վանաձորի գլխավոր ճարտարապետ Սուրեն Աբովյանն ընդգծել է, որ օրենքով սահմանված կարգով աշխատանքները դադարեցրել է և դիմել պետական լիազոր մարմին: Հնագիտական խումբը տեղում զննել է գտածոները՝ աշխատանքներին հետագա ընթացք տալու համար։
«Այս փոքր գտածոները ևս փաստում են, որ Վանաձորը դեռևս 5 000 տարի առաջ բնակեցված է եղել, և ունեցել բարձր մշակույթ»,- նշել է Աբովյանը:

В армянском Ванадзоре во время строительных работ обнаружили гробницы (фото)
В ходе 3-го этапа строительных работ по модернизации системы водоснабжения Ванадзора 4 сентября на участке 2-й улицы Хндзорут были обнаружены вымощенные плитами гробницы, которые при первоначальном осмотре датируются 3-им тысячелетием до н. э. Об этом на своей странице в «Facebook» сообщает главный архитектор Ванадзора Сурен Абовян.
«В установленном законом порядке работы были прекращены, и я обратился в уполномоченный государственный орган. Археологическая группа на месте осмотрела находки, чтобы дать ход дальнейшим работам.
Эти маленькие находки также свидетельствуют о том, что Ванадзор еще 5 000 лет назад был заселен и обладал высокой культурой», – указал Сурен Абовян.