Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից քարեր նետվեցին Վազգեն Սարգսյանի ուղղությամբ: Դա գաղափարական հարձակում էր:
Մեղադրանքն այն էր, որ նա որպես պաշտպանության նախարար խառնվել է ներքաղաքական կյանքին, նախաձեռնել է 1998-ի իշխանափոխությունը:
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք, Վազգեն Սարգսյանին մեղադրում են, որ նա խառնվել է քաղաքականությանը 1998-ին, բայց «մոռանում» են, որ նույն Վազգեն Սարգսյանը քաղաքականությանը խառնվել է նաև 1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ՝ տանկեր մտցնելով Երևան ու հայտարարելով, որ եթե ընդդիմությունը նույնիսկ 100 տոկոս ձայն հավաքեր, ապա միևնույն է իրենք իշխանությունը չէին հանձնելու:
1996-ին ներքաղաքական կյանքին խառնվելը բացառապես վերաբերում էր իշխանության հարցին, իսկ ահա 1998-ին կար Արցախի հարց ու հենց այդ պատճառով եղավ իշխանափոխություն: Լևոն Տեր-Պետրոսյանն առաջարկում էր խնդրի փուլային լուծում, որը, ըստ էության, նշանակում էր Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում թողնել: Չկար կարգավիճակի հարց ու կային միայն տարածքային զիջումներ հայկական կողմից:
Տեր-Պետրոսյանի առաջարկը տեղավորվում էր «Տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց», իսկ նրա ընդդիմախոսներինը՝ «Տարածքներ՝ Արցախի կարգավիճակի և ինքնորոշման իրավունքի իրացման դիմաց» բանաձևի մեջ:
Նիկոլենք հիմա քննադատում են Վազգենին 1998-ի համար, ինչով անուղղակիորեն դառնում են Նաիրի Հունանյանի գաղափարակից, ով ահաբեկչական ակտ իրականացրեց ու սպանեց Վազգեն Սարգսյանին:
ՔՊ-ից Վազգեն Սարգսյանի հասցեին հնչող քննադատությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մենք գործ ունենք քիրվայամետ իշխանության հետ: Սրանք Տեր-Պետրոսյանի գաղափարական հետևորդներն են, և հակամարտության փուլային լուծման ծրագիրը կյանքի կոչեցին արյան գնով (ի դեպ, խաղաղություն միևնույն է չհաստատվեց, քանզի Ադրբեջանի ախորժակն արդեն Սյունիք ու Երևան է ուզում): Միգուցե Փաշինյանն այդպես չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց ու նա սպանեց Վազգեն Սարգսյանի գործը (շատ խորհրդանշական էր, որ Շուշիում ադրբեջանցիները պղծում էին Վազգենի արձանը):
Նիկոլ Փաշինյանը՝ Նաիրի Հունանյանի գաղափարակից

В ходе обсуждения в парламенте программы правительства из партии «Гражданский договор» бросили камень в огород Вазгена Саркисяна. Это было идейной нападкой.
Обвинение было в том, что Вазген, как министр обороны, вмешался во внутреннюю политику, инициировал смену власти 1998-го.
Обратите внимание, что Вазгена Саркисяна обвиняют в том, что он вмешался в политику в 1998-ом, но «забывают», что тот же Вазген Саркисян вмешался в политику также в ходе президентских выборов 1996-го, введя танки в Ереван и заявив, что, набери оппозиция даже 100 процентов голосов, все равно они не сдали бы власть.
Вмешательство во внутриполитическую жизнь в 1996-ом касалось исключительно вопроса власти, а в 1998-ом стоял также вопрос Арцаха, и именно поэтому произошла смена власти. Левон Тер-Петросян предлагал поэтапное решение проблемы, которое, по сути, означало оставление Нагорного Карабаха в составе Азербайджана. Вопроса статуса не стояло, и были лишь территориальные уступки армянской стороны.
Предложение Тер-Петросяна умещалось в формулу «Территории в обмен на мир», а его оппонентов – «Территории в обмен на статус Арцаха и реализацию права на самоопределение».
Николовцы сейчас обвиняют Вазгена за 1998-ой, чем косвенно становятся единомышленниками Наири Унаняна, который совершил террористический акт и убил Вазгена Саркисяна.
Звучащая из ГД в адрес Вазгена Саркисяна критика в очередной раз доказывает, что мы имеем дело с ориентированной на братание с турками властью. Они – идейные последователи Тер-Петросяна, и реализовали поэтапный план решения конфликта ценой крови (кстати, мир все равно не утвердился, так как аппетит Азербайджана разросся уже до Сюника и Еревана). Возможно, Пашинян этого не хотел, но так получилось, и он убил дело Вазгена Саркисяна (было весьма символичным, что азербайджанцы осквернили в Шуши памятник Вазгену).
Никол Пашинян – единомышленник Наири Унаняна