8 միլիոն դրամ վարկով գնած խոշոր եղջերավոր կենդանիների մեծ մասը Վայոց ձորում ադրբեջանական զինծառայողները հափշտակել ու չեն վերադարձել
ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Սերս գյուղի «Գոգի լեռ» կոչվող սարատեղում արածող 110 խոշոր եղջերավոր կենդանիներից 80-ը մոտեցել են ադրբեջանական դիրքին, որից 75-ը զինծառայողները հափշտակել են ու չեն վերադարձվել։ Դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգել են տուժած 2 անձինք:
Նրանք տեղեկացրել են, որ իրենք մոտ 800-900 մ հեռավորությունից նկատել են, թե ինչպես են ադրբեջանական 3 զինծառայող դուրս գալիս իրենց խրամատից և մոտենում կենդանիներին: Այդ ընթացքում նրանք հեռվից շարունակել են հետևել ադրբեջանական զինծառայողների արարքին, որոնցից մեկը մոտ 300 մ առաջացել է և ձորակից քշել, բարձրացրել է կենդանիներին, որից հետո արդեն երեքով տարել են կենդանիներին:
Ադրբեջանական զինծառայողները եղել են զինված, սակայն իրենք վտանգի պատճառով չեն մոտեցել նրանց և չեն կարողացել հետ վերադարձնել կենդանիներին:
Քաղաքացիների տեղեկացմամբ՝ դիմել են ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարան, համայնքի ղեկավարին, ՀՀ սահմանապահ զորքերին և բանակային կորպուս:
Մարզպետարանից այցելել են և արձանագրել կատարվածը և նշել, որ անհրաժեշտ է կենդանիների վերաբերյալ բանկի և համայնքից տեղեկանքներ ներկայացնել:
Տուժած քաղաքացիների պնդմամբ՝ խոշոր եղջերավոր կենդանիներն իրենք ձեռք են բերել գյուղատնտեսական վարկի գումարով, որը կազմում է մոտ 8 մլն ՀՀ դրամ և չգիտեն, թե ի՞նչ միջոցներով են շարունակելու վճարել վարկերը:
Մեր պետությունը պետք է միջազգային հարթակներում նախաձեռնի այնպիսի գործընթացներ, որոնք այս փաստերի օգտագործմամբ հնարավորություն կտան ադրբեջանական իշխանություններին պարտադրել հատուցել մարդկանց՝ նրանց նման խնդիրների առաջ կանգնեցնելու համար:
Մենք, իհարկե, ինչպես սահմանված կարգն է նախատեսում, գրություններ կհասցեագրենք Կառավարություն՝ հասկանալու համար մինչ միջազգային հարթակներում այսպիսի գործընթացի նախաձեռնումը, այդ մարդկանց խնդիրներին անմիջական լուծում տալու հետ կապված դիրքորոշումը: Պատրաստ ենք ցանկացած հարցով համատեղ աշխատանքի:
Հ․Գ․ 80 եղջերավոր կենդանիներին հետ վերադարձնելու համար քաղաքացիները հետաքրքիր քայլ են մտածել․ սահմանին են մոտեցրել նորածին հորթերի, որոնց արձակած ձայների արդյունքում բնազդով հետ են վերադարձել 5 խոշոր եղջերավոր կենդանի։

Азербайджанские военнослужащие выкрали 75 голов крупного рогатого скота в Ваойцдзорском марзе
Азербайджанские военнослужащие выкрали 75 голов крупного рогатого скота. Как сообщает офис Защитника прав человека Армении, инцидент произошел 16 августа около 10:30 в горном массиве «Гоги Лер» в селе Серс Вайоцдзорского марза Армении.
По словам пострадавших местных жителей, они с расстояния примерно 800-900 метров заметили трех азербайджанских военнослужащих, вышедших из окопов и приближающихся к животным. Все это время они продолжали издалека следить за действиями азербайджанских солдат, один из которых подогнал животных, после чего они втроем забрали их. Азербайджанские военнослужащие были вооружены.
По словам граждан, они обращались в областную администрацию Вайоц Дзора, главе общины, пограничным войскам Армении, армейский корпус. Они посетили областную администрацию, чтобы зафиксировать происшедшее и указать, что необходимо предоставить соответствующие справки. По словам пострадавших граждан, скот был приобретен с помощью сельскохозяйственного кредита, который составляет около 8 млн драмов, и они не знают, как будут выплачивать его.
«Государство должно инициировать процессы на международных площадках, которые с использованием этих фактов вынудят власти Азербайджана компенсировать людям такие проблемы.
Мы, конечно, обратимся в Правительство в установленном порядке, чтобы понять позицию по немедленному решению проблем этих людей, прежде чем инициировать такой процесс на международных площадках. Мы готовы сотрудничать по любому вопросу», – отмечается в заявлении омбудсмена в связи с инцидентом.