Նիկոլի ղեկավարած Հայաստանը գնալով փոքրանում է։ Սկզբում փոքրացավ Արցախը։ Հերթում Սյունիքը, Տավուշը, Գեղարքունիքը, Արարատն են։
«Խաղաղության դարաշրջանը» Նիկոլը պատկերացնում է Ադրբեջանի բոլոր ցանկությունները բավարարելով։ «Մենք պատերազմ չենք ուզում» ծրագրի շրջանակներում նիկոլենք իրականում պատերազմ են բերում, բայց դա ներկայացնում են որպես խաղաղասիրություն․ իսկական տխմարություն։
Օրվա իշխանությունը հայտարարում է, թե բա հեսա սահմանները կբացվեն ու կյանքը կդառնա մեղր։
Իսկ ինչպե՞ս են ուզում բացել սահմանները։ Սահմանագծելով ու սահմանազատելով։ Օրերս նման մի օպերացիա տեղի ունեցավ։ Ադրբեջանը փակեց Գորիս–Կապան ճանապարհահատվածը, Շուռնուխն ու Որոտանը մնացին շրջափակման մեջ։ Դրան հաջորդեց Նիկոլի «խաղաղասիրությունը»․ նա հայկական տեղանուններն ադրբեջանական տարբերակով արտասանեց, հայտարարեց, որ ամեն ինչ անելու են այլընտրանքային ճանապարհներ սարքելու համար, նրա նշանակած էկոնոմիկայի նախարարն ադրբեջանական համարեց մեր երկրի օկուպացված տարածքները՝ հղում անելով անհայտ քարտեզի, հետո Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը համատեղ պոստ դրեցին ադրբեջանցիների մտած այդ ճանապարհահատվածում ու ճանապարհը «բացվեց»՝ բետոնե արգելահատվածների զիգզագաձև տեղադրումից հետո։ Ըստ այդմ՝ Նիկոլն այդ ճանապարհահատվածը ճանաչեց ադրբեջանական։ Այսինքն՝ տեղի ունեցավ սահմանագծում և սահմանազատում։
Ահա այսպես է ընթանում հայ–ադրբեջանական «խաղաղության» գործընթացը։ Ադրբեջանցիները գրավում են, իսկ Նիկոլը «հերոսաբար» սահմանագծում ու սահմանազատվում է։
Նիկոլաիլհամական սահմանագծումն ու սահմանազատումը

Руководимая Николом Армения постоянно уменьшается. Сначала уменьшился Арцах. На очереди Сюник, Тавуш, Гагаркуник, Арарат.
Наступление «Эпохи мира» Никол представляет посредством удовлетворения всех желаний Азербайджана. В рамках программы «Мы не хотим войны» николовцы в реальности приносят войну, но преподносят это как миролюбие. Полный абсурд…
Действующая власть заявляет, мол, скоро границы откроются, и жизнь станет всласть.
Как они хотят открыть границы? Посредством делимитации и демаркации. На днях произошла одна из подобных операций. Азербайджан перекрыл участок дороги Горис-Капан, Шурнух и Воротан остались в окружении. За этим последовало «миролюбие» Никола: он назвал армянские топонимы азербайджанскими вариантами, заявил, что они сделают всё для прокладки альтернативных дорог, назначенный им министр экономики посчитал оккупированные территории нашей страны азербайджанскими, сославшись на неизвестную карту, после чего Азербайджан и Россия установили совместный пост на участке азербайджанского продвижения, и дорога была «открыта» – после зигзагообразной установки бетонных заграждений. Иными словами, Никол признал этот участок дороги азербайджанским. То есть состоялась делимитация и демаркация.
Вот так вот и проходит процесс утверждения армяно-азербайджанского «мира». Азербайджанцы захватывают, а Никол «героически» делимитирует и демаркирует.
Николо-ильхамская делимитация и демаркация