«Խաղաղության դարաշրջան» = Գորիս-Կապան փակ ճանապարհ = «Ապագա կա ապագա»
«Խաղաղության դարաշրջանի» ՀՀ կառավարության ծրագիրը դեռ չընդունած՝ Ադրբեջանը հայ ժողովրդին հստակ մեսիջ հղեց այն մասին, թե ինչպիսին է լինելու այդ «դարաշրջանը»։ Փակվեց Գորիս–Կապան ճանապարհահատվածը։
Նիկոլը, փաստին անդրադառնալով, կրկին մանիպուլյացիայով էր զբաղված։ Նա խորհրդարանում կրկին ղժղժում էր, թե բա վարչատարածքային բաժանման օրենքը, Հյուսիս–հարավ մայրուղին, ֆլանը, ֆստանը, բայց դե հո ղժղժալով չի՞։ Փաստն այն է, որ «Խաղաղության դարաշրջան» ծրագրի մեկնարկը դեռ չտրված՝ Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը խորանում է, կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհը՝ փակվում։
Կառավարության նիստի ժամանակ անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակին՝ Նիկոլը հույս է հայտնել, որ ճանապարհը կբացվի (Էն ո՞ւմ «Ռեմբո–2» պաշտպանության նախարարն էր ասում, թե բա հենց որ ադրբեջանցիները մեկ սանտիմետր առաջ գան մեր տարածք, տեսեք, թե ինչեր ենք անելու)։
«Գորիս–Կապան ճանապարհի բացումը տարածաշրջանային կայունության շատ լավ խորհրդանիշ կարող է լինել»,–հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Թե ինչպիսին է տարածաշրջանային կայունության խորհրդանիշների մասին պատկերացումները, արդեն հայտնի է։ Դժվար չէ կռահել, թե ինչեր են սպասվում։
Ի դեպ, երեկ Նիկոլը ԱԺ–ում կոկորդ էր պատռում, թե բա նախկինում գիտեին, որ տարածքներ են հանձնելու ու դրա համար Հյուսիս–հարավը շրջանցել է Տիգրանաշենը։ Եթե նրա այդ տրամաբանությամբ մոտենանք խնդրին, ապա ստացվում է, որ ինքն էլ գիտեր, որ Արցախի 75 տոկոսն ու Հայաստանի կենսական նշանակության հատվածներն է հանձնելու, քանզի խորհրդարանում հայտարարեց, որ իրենք դեռևս 2019–ից սկսել էին բարեկարգել Գորիս–Կապան գլխավոր մայրուղու այլընտրանք հանդիսացող Տաթևի ճանապարհը։

«Эпоха мира» = закрытая дорога Горис-Капан = «Будущее есть будущее»
Не успели еще власти РА принять программу правительства в канве «Эпохи мира», как Азербайджан направил армянскому народу четкий месседж о том, какой будет эта «эпоха». Он перекрыл участок дороги Горис-Капан.
Обращаясь к данному факту, Никол снова был занят манипуляциями. Он снова визжал в парламенте, мол, закон об административно-территориальном делении, трасса «Север-Юг», пятое-десятое, но одним-то визжанием вопроса не решить. Факт в том, что, не успели они еще дать старт программе «Эпоха мира», как присутствие азербайджанских войск на территории Армении расширилось, а имеющая жизненно важное значение дорога оказалась перекрытой.
Обращаясь к сложившейся ситуации, Никол выразил надежду, что дорога откроется (чей это там министр обороны «Рэмбо 2» говорил, мол, пусть азербайджанцы только попробуют продвинуться на нашу территорию хотя бы на сантиметр?).
«Открытие дороги Горис-Капан может стать очень хорошим символом региональной стабильности», – заявил Никол Пашинян.
Каковы же его представления о символах региональной стабильности, уже известно. Нетрудно догадаться, что нас еще ожидает.
Кстати, вчера Никол надрывал в НС глотку, будто в прошлом знали, что сдадут территории, поэтому дорога «Север-Юг» шла в обход Тигранашена. Если подойти к проблеме в этой его логике, то получается, что он сам тоже знал, что сдаст 75 процентов Арцаха и жизненно важные участки территории Армении, так как заявил в парламенте, что они еще с 2019-го начали обустраивать Татевскую дорогу, являющуюся альтернативой главной дороге Горис-Капан.