Նիկոլի «Խաղաղության դարաշրջանը» և Գորիս-Կապան փակված ճանապարհը
Նիկոլի ներկայացրած կառավարության ծրագրի հիմնական մեխն, այսպես կոչված, «Խաղաղության դարաշրջանի» ապահովումն է։ Ըստ այդմ՝ կառավարությունը պատրաստվում է հերթական անգամ բավարարել Ադրբեջանի ժողովրդին՝ սահմանագծվել, սահմանազատվել, կոմունիկացիաները բացել ու կերակրել «հպարտ» քաղաքացիներին։
Կառավարության ծրագիրը դեռ չընդունված արդեն չդիմացավ փորձությանը։ Քանզի ադրբեջանական զորքը երեկ գիշերվանից փակել էր Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածը՝ շրջափակման մեջ թողնելով տասնյակ հայկական ավտոմեքենաներ ու ստիպելով մյուս մեքենաներին Տաթևի ճանապարհով գնալ։ Մեր բանակը, նիկոլական իրականության համաձայն, ոչինչ չի արել ու միայն ռուսական միջամտության արդյունքում է խնդիրը լուծվել (այս պահի տեղեկատվությամբ)։
Ադրբեջանն այդպիսով ցույց տվեց, թե ինչ է իրականում նշանակում «Խաղաղության դարաշրջանը»։ Դա, ըստ էության, հայկական պետության վերացումն է՝ «Չկա Հայաստան, չկա խնդիր» տարբերակով։ Այսինքն՝ «Ապագա կա ապագա» կարգախոսն իրականում նոր ապագա է բացում ադրբեջանաթուրքական զույգի համար։
Ալիևը չի էլ թաքցնում, որ, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագրի նախապայմանն իր համար Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումն է Ադրբեջանի կազմում, հայկական զորքերի դուրս բերումը Լեռնային Ղարաբաղից, ինչպես նաև Սյունիքի միջանցքի տրամադրումը։
Երեկ գիշեր Ադրբեջանը կոնկրետ ցույց տվեց, թե ինչն է իր ուզածը և ինչ է սպասվում Նիկոլի ծրագրած «Խաղաղության դարաշրջանի» դեպքում։ Իսկ այդ ընթացքում ՔՊ-ի ադրբեջանաթուրքական կին լոբբիստներն ԱԺ-ում փրփուրները բերաններին քարոզում էին «Խաղաղության դարաշրջանի» մասին։ Դե իսկ ՔՊ-ական Աղազարյան Հովիկը Էրդողանի անմեղության կանխավարկածն էր պաշտպանում, բայց սա արդեն ուրիշ թեմա է։
Հ․Գ․ Ի դեպ, նորանշանակ Պաշտպանության նախարարից ձեն-ձուն չկա՞։ Թե բա հրահանգել է ադրբեջանական զինվորների՝ անգամ մեկ սանտիմետր առաջ գալու դեպքում կրակել։

«Эпоха мира» Никола и перекрытая дорога Горис-Капан
Лейтмотивом представленной Николом программы правительства является обеспечение так называемой «эпохи мира». Согласно этому, правительство готовится в очередной раз удовлетворить народ Азербайджана, провести делимитацию и демаркацию, открыть коммуникации и накормить «гордых» граждан.
Программа правительства не выдержала испытания, не успев даже утвердиться парламентом. Накануне азербайджанские войска с вечера перекрыли дорогу Горис-Капан, оставив в окружении десятки армянских автомобилей и заставив других ехать по объездной дороге через Татев. Наша армия, согласно николовской реальности, ничего не предприняла, и проблема была решена лишь в результате российского вмешательства (согласно имеющейся на данный момент информации).
Азербайджан тем самым показал, что в реальности означает «эпоха мира». По сути, это ликвидация армянского государства по варианту «Нет Армении, нет проблемы». То есть лозунг «Будущее есть будущее» на самом деле открывает новое будущее для азербайджано-турецкого тандема.
Алиев и не скрывает, что предусловием так называемого мирного договора является признание Арменией Нагорного Карабаха в составе Азербайджана, вывод армянских войск из Карабаха, а также предоставление коридора через Сюник.
Накануне вечером Азербайджан конкретно показал, чего он хочет и чего ожидать в случае запланированной Николом «эпохи мира». А в это время азербайджано-турецкие лоббистки от «Гражданского договора» пропагандировали в парламенте с пеной у рта об «эпохе мира». ГД-аевский же Агазарян Овик защищал презумпцию невиновности Эрдогана, но это уже совсем другая тема.
P.S. Кстати, от новоназначенного министра обороны ничего не слышно? Мол, приказал стрелять, если азербайджанские солдаты продвинутся хотя бы на сантиметр.