ՀՀ ազգային ժողովը ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացրած նախագիծը, ըստ որի կստեղծվեն ԱԺ հանձնաժողովներ, ինչպես նաև մերժեց «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության նախագիծը, որով առաջարկվում էր խորհրդարանում ստեղծել Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում քվեարկության էր դրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ժողովի հանձնաժողովների թիվը, անվանումները և գործունեությունը և գործունեության ոլորտը հաստատելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը ընդունելու մասին հարցը, որին կողմ քվեարկեց 67 պատգամավոր, դեմ` 27, 0` ձեռնպահ:
Քվեարկության էր դրվել նաև «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների ներկայացրած նախագիծը, որին կողմ քվեարկեց 33 պատգամավոր, դեմ` 0, ձեռնպահ` 68:
ԱԺ նախագահը հայտարարեց նաև, որ խմբակցությունները նիստեր են հրավիրել, ընտրել են նիստերի քարտուղարներ և ղեկավարներ:
ՀՀ ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջարկում է ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողովներ: 7-րդ գումարման ԱԺ-ի հետ համեմատած՝ Առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովը կդառնա 2 առանձին հանձնաժողով:
ՔՊ-ի առաջարկած հանձնաժողովներն են.
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով,
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով,
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ 10 անդամով,
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 9 անդամով,
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով,
Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով,
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 11 անդամով,
Պետական, իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 12 անդամով,
Տարածարջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով,
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 10 անդամով,
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 12 անդամով,
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 8 անդամով:
ՀՀ ԱԺ-ն կունենա 12 մշտական հանձնաժողով

В Национальном собрании РА будет 12 постоянных комиссий
Национальное собрание РА приняло представленный фракцией «Гражданский договор» законопроект о создании комиссий НС. Парламент отклонил представленный фракциями «Армения» и «Честь имею» проект, в котором предлагалось создать в НС постоянную комиссию по вопросам Арцаха.
Как передает «Арменпресс», Национальное собрание поставило на голосование вопрос о принятии представленного фракцией «Гражданский договор» проекта постановления Национального собрания об утверждении количества, наименования, направлений деятельности, сферы деятельности Национального собрания, голосование по которому было следующим: «за» проголосовали 67 депутатов, 27 воздержались.
Законопроект, внесенный фракциями «Армения» и «Честь имею», также был поставлен на голосование, за него проголосовали 33 депутата, против 0 и воздержались 68 депутатов.
Председатель НС также сообщил, что фракции созвали заседания, избрали секретарей и руководителей.
Фракция «Гражданский договор» Национального собрания РА предложила создать 12 постоянных комиссий. По сравнению с Национальным собранием 7-го созыва, Комиссия по здравоохранению и социальным вопросам разделится на две отдельных комиссии.
Комиссии, предложенные партией ГД:
Постоянная комиссия по труду и социальным вопросам – 8 членов,
Постоянная комиссия по здравоохранению – 8 членов,
Постоянная комиссия по международным отношениям – 10 членов,
Постоянная комиссия по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорту – 9 членов,
Постоянная комиссия по европейской интеграции – 8 членов,
Постоянная комиссия по правам человека и общественным вопросам – 8 членов,
Постоянная комиссия по обороне и безопасности – 11 членов,
Постоянная комиссия по государственным и правовым вопросам – 12 членов,
Постоянная комиссия по региональной и евразийской интеграции – 8 членов,
Постоянная комиссия по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и вопросам окружающей среды – 10 членов,
Постоянная комиссия по экономическим вопросам – 12 членов,
Постоянная комиссия по финансово-бюджетным вопросам – 8 членов.