Մխիթար Զաքարյանը կշարունակի մնալ կալանավորված. Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց փաստաբանի բողոքը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, այսօր մերժեց Մեղրիի նախկին համայնքապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբանի բողոքը, ինչը նշանակում է, որ Զաքարյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Որոշմանը դեռ ծանոթ չենք, բայց ինչպես միշտ մի բան կստեղծագործեն ու կգրեն, բայց այն հիմնավորումները, որ ներկայացվեց և դրանց առնչությամբ ինչ պատասխան, որ տրվեց, դատական նիստից պարզ էր, որ դատարանը հիմնավորումներ չունի մեր բողոքը մերժելու, բայց ի սկզբանե որոշված էր՝ պետք է մերժվի։ Որոշումն ստանալուց հետո մենք այն կբողոքարկենք նաև Վճռաբեկ դատարանում»,-ասաց փաստաբանը։
Նշենք, որ Մխիթար Զաքարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող` իր՝ այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը սահմանված կարգով իրավասու մարմնին չհայտնելու կամ նման տեղեկությունը թաքցնելու հատկանիշներով։

Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рузанны Барсегян сегодня отклонил жалобу адвоката на решение суда общей юрисдикции Еревана об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении бывшего главы общины Мегри, депутата парламентской фракции «Армения» Мхитара Закаряна. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил адвокат Ерем Саркисян.
Адвокат отметил, что сторона защиты пока не знакома с полным текстом решения суда, однако по ходу судебного заседания было ясно, что у суда не было оснований отклонить жалобу, но изначально было решено, что она должна быть отклонена. После получения решения мы обжалуем его и в Кассационном суде, отметил адвокат.
Отметим, что Мхитару Закаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА. 13 июля Закарян арестован на 2 месяца.
Мхитар Закарян останется под арестом